Premier Nepalu twierdzi, że jest już skuteczny lek na koronawirusa. To gorąca woda

Premier Nepalu Khadga Prasad Sharma Oli podczas ostatniej telekonferencji stwierdził, że koronawirusa można leczyć pijąc gorącą wodę lub dezynfekując ręce parą. Nagranie bardzo szybko zostało udostępnione i skrytykowane na portalach społecznościowych. Naukowcy przestrzegają, by nie stosować się do porad polityka.

Film premiera Nepalu KP Sharmy Oli bardzo szybko stał się popularny na portalach społecznościowych. Podczas wideokonferencji z ministrami, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, polityk zajął się wyjaśnianiem natury koronawirusa, rozprzestrzeniania się patogenu oraz metod leczenia choroby. Jak zauważa "Washington Post" twierdzenia premiera nie były poparte żadnymi badaniami naukowców.

Premier Nepalu zaleca picie wrzątku w leczeniu koronawirusa. "Jak zabijemy coś, co nie jest żywe?"

Premier Nepalu stwierdził, że najbardziej skuteczną metodą leczenia zakażenia koronawirusem jest picie wrzątku. Polityk dodał, że skuteczne jest także dezynfekowanie rąk czy ubrań parą wodną oraz zalecał mycie rąk i twarzy w gorącej wodzie. - Jak zabijemy coś, co nie jest żywe? - pytał ministrów podczas rozmowy. Według premiera nie wynaleziono jeszcze leku na COVID-19, ponieważ wywołujący ją wirus SARS-CoV-2 nie jest żywym organizmem.

Zobacz wideo Szczyt zarażeń przed nami.

Khadga Prasad Sharma Oli dodał również, że maseczki nie chronią wystarczająco przed możliwym zakażeniem koronawirusem, dlatego każdy powinien nosić też okulary. "Dlatego powinniśmy mówić naszym przywódcom, by milczeli i słuchali naukowców. Ministrowie wyglądali na zagubionych mówiąc o koronawiruse. Rząd Nepalu zaczął martwić się o ludzi nauki; Nepalczycy zaczynają martwić się o ich rząd" - skomentował na Twitterze dziennikarz Akhilesh Upadhya.

Jak podkreślają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia nie ma dowodów na to, by gorąca woda, wrzątek czy para wodna pomagały leczyć zakażenie koronawirusem. Jak podaje Reuters w niektórych publikacjach zalecane jest przygotowanie inhalacji parowych z dodatkiem olejków, które mają być skuteczne w walce z COVID-19. WHO i amerykańskie CDC podkreślają, że dotychczasowe badania nie potwierdziły skuteczności takiej terapii leczeniu SARS-CoV-2.

Więcej o: