Andrzej Duda apeluje: Jeśli komuś wystarcza środków do funkcjonowania, niech nie pobiera 500 plus

Andrzej Duda na antenie Polsat News uspokajał beneficjentów 500 plus, że świadczenie zostanie utrzymane. - Możecie być państwo spokojni, że 500 plus nadal będzie wypłacane. Będę też apelował, by jeśli komuś wystarcza środków do normalnego funkcjonowania, nie pobierał w czasie kryzysu 500 plus - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News przekonywał, że to on najbardziej traci w kampanii na zakazie spotkań publicznych. - Dlatego, że te spotkania z wyborcami, które ja tak bardzo lubię, zawsze uważałem za moją mocną stronę. Ja zawsze lubiłem kontakt bezpośredni z ludźmi, lubiłem się z nimi spotykać, słuchać tego, co mają do powiedzenia. W moim przekonaniu to ja najbardziej na tym tracę - powiedział prezydent.

Wybory prezydenckie. Andrzej Duda: Przesuwanie zaburza ład konstytucyjny

Duda przyznał, że sceptycznie podchodzi do pomysłu ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. - Obecne przepisy są w zupełności wystarczające, by walczyć z epidemią. A rząd skutecznie tę walkę prowadzi. Można się zastanawiać, na jakich podstawach miałby zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej - powiedział. - Wszystko dzieje się na podstawie ustawy [o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - red.], którą uchwalił w 2008 roku rząd PO-PSL. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest kwestią kontrowersyjną. A przesuwanie wyborów zaburza ład konstytucyjny. A ja chcę, by ten ład został zachowany - dodał.

Zobacz wideo Wybory w czasie epidemii. Prof. Simon:

Prezydent wyraził nadzieję, że wybory odbędą się w terminie, który wyznaczyła Elżbieta Witek. Przekonywał, że to "niezwykle istotna dla funkcjonowania państwa". - Sytuacja, w której wybory by się nie odbyły, byłaby poważnym zaburzeniem spoistości ustrojowej i konstytucyjnej państwa. Ciężko mi sobie wyobrazić, by do wyborów nie doszło - powiedział.

Duda o 500 plus: Nadal będzie wypłacane

W programie Andrzej Duda wykluczył likwidację programu 500 plus na czas kryzysu gospodarczego. - Dziś program 500 plus jest materialną kotwicą dla polskich rodzin. Możecie być państwo spokojni, że 500 plus nadal będzie wypłacane. Będę też apelował, by jeśli komuś wystarcza środków do normalnego funkcjonowania, nie pobierał w czasie kryzysu 500 plus. Będę apelował, ale nie zabierał - powiedział. - Państwo nie może zabierać nikomu świadczeń, ale ktoś może świadomie nie pobierać 500 plus czy nie zwracać się o wydłużenie spłat raty kredytu. Jeżeli kogoś stać na spłacanie kredytów, to lepiej żeby je spłacał. Również ze względu na płynność instytucji finansowych - dodał.

Więcej o: