WOT pomógł przy ewakuacji DPS w Kaliszu. Jedyna pielęgniarka opuściła ośrodek z wyczerpania

Na Facebooku Wojsk Obrony Terytorialnej udostępniono zdjęcia, które pokazują jak wyglądała ewakuacja najciężej chorych pacjentów z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Wcześniej z powodu skrajnego wyczerpania ośrodek opuściła pielęgniarka, która jako jedyna z personelu medycznego zajmowała się podopiecznymi DPS-u.

Ewakuacja najciężej chorych osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu rozpoczęła się wieczorem w piątek 17 kwietnia. Jak napisano na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej, była to już trzecia w ostatnich dniach akcja przeprowadzona w DPS-ach.

Nocna ewakuacja zakażonych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

"Była to połączona operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT wspieranych przez podchorążych Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, 2 Wojskowy Szpital Polowy Wojsk Lądowych i Żandarmeria Wojskowa. Dekontaminację zapewniają żołnierze 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu" - napisano na Facebooku WOT. Jak podaje "Głos Wielkopolski" decyzję o ewakuacji zakażonych mieszkańców DPSu podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. 

Jak informowali dziennikarze RMF FM w piątek jedyna pielęgniarka, która zajmowała się pacjentami DPS-u w Kaliszu opuściła ośrodek, z powodu skrajnego wyczerpania. Na miejscu zostali tylko opiekunowie, którzy formalnie nie mogli podawać pensjonariuszom leków. 

Według wcześniejszych ustaleń dziennikarzy pierwsze objawy wskazujące na infekcję SARS-CoV-2 miały pojawić się u jednego z mieszkańców DPS-u w sobotę 4 kwietnia. Wcześniej koronawirusa potwierdzono u jednej z pracownic administracyjnych. Na miejscu nie wdrożono jednak żadnych procedur, które mogłyby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Do piątku zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 50 osób z kaliskiego DPS-u, z czego 19 to pracownicy ośrodka, którzy poddani zostali izolacji domowej. Według danych dyrekcji Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu od 9 do 17 kwietnia w placówce tej zmarło 7 pensjonariuszy.

Zobacz wideo Arłukowicz krytykuje zachowanie Kaczyńskiego i mówi o stracie ojca
Więcej o: