Czy trzeba nosić maseczki w lesie? Jest odpowiedź Ministerstwa Środowiska

W poniedziałek 20 kwietnia w ramach rządowego planu odmrażania gospodarki i życia społecznego otwarte zostały lasy i parki narodowe. Czy spędzając czas na łonie przyrody, musimy zasłaniać usta i nos? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Środowiska.

Przypomnijmy, że w czwartek 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili plan łagodzenia obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. Pierwszy etap zakłada m.in. ponowne otwarcie parków i lasów. Choć restrykcje dotyczące rekreacji zostały zniesione, wciąż musimy zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych. Czy to oznacza, że w lesie także trzeba nosić maseczkę?

Ministerstwo Środowiska wyjaśnia: W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Taką decyzję podjęto po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

- Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma - powiedział minister Michał Woś.

Wizyty w lesie dozwolone, ale używanie małej infrastruktury leśnej już nie

Resort środowiska przekazał stosowne wytyczne dyrektorom parków narodowych. W ramach lokalnego rozpoznania mogą oni zamknąć określony rejon lub szlak, ale nie cały park. Pracownicy parków narodowych będą informować odwiedzających o wszystkich obowiązujących ograniczeniach. Osoby, które zdecydują się na wizytę w lesie, nie będą mogły skorzystać m.in. z wiat, miejsc do biwakowania czy urządzeń dla dzieci przeznaczonych do zabawy.

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń
Więcej o: