Zniesienie obostrzeń. Które regulacje uległy złagodzeniu od 20 kwietnia?

W poniedziałek 20 kwietnia zmieniły się niektóre zasady dotyczące bezpieczeństwa wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Które obostrzenia zostały zniesione? Rząd wyjaśnia, na czym polega "nowa normalność".

Przypomnijmy, że 16 kwietnia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Podczas niej ogłoszone zostały etapy znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Pierwszy etap został zapowiedziany na poniedziałek 20 kwietnia. Które regulacje uległy złagodzeniu?

"Nowa normalność". Otwarte parki i lasy, więcej osób w sklepach i kościołach

Od poniedziałku 20 kwietnia obowiązują nowe zasady w handlu. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery (a nie trzy, jak to miało miejsce do tej pory). Z kolei w sklepach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych na każdą osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni - czytamy na stronie gov.pl.

Wprowadzono także zmiany dotyczące dopuszczalnej liczby osób uczestniczących w obrzędach religijnych. Podobnie jak w dużych sklepach, na każdą osobę znajdującą się w świątyni musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Rząd zniósł także obostrzenia, które zakazywały przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Od 20 kwietnia otwarte będą lasy i parki, dozwolone będzie także bieganie czy jazda na rowerze. Co więcej, młodzież, która ukończyła 13. rok życia, może przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Warto jednak pamiętać, że place zabaw w dalszym ciągu pozostają zamknięte.

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Zasłanianie ust i nosa oraz dwumetrowy dystans wciąż obowiązkowe

Mimo złagodzenia niektórych obostrzeń, w dalszym ciągu musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Są to:

  • zachowanie co najmniej dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • praca i edukacja zdalna wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantanna i izolacja dla osób zakażonych lub potencjalnie zakażonych.
Więcej o: