Kiedy otwarcie szkół? Co z maturami i egzaminem ósmoklasisty? Dariusz Piontkowski zajął stanowisko

Czy uczniowie wrócą do szkół przed wakacjami? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski stwierdził, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Poinformował również, jakie mogą być decyzje dotyczące tegorocznych egzaminów.

- Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjami. Teraz nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego na 100 procent. Trzeba jeszcze trochę poczekać  - powiedział szef MEN Dariusz Piontkowski w rozmowie z Interią.

Minister edukacji narodowej stwierdził, że większość nauczycieli, rodziców i uczniów chciałaby, "aby przynajmniej na jakiś czas możliwy był powrót do tradycyjnego nauczania". Poinformował jednocześnie, że będzie to zależało od danych dotyczących przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce, a MEN wyda odpowiednie decyzje w uzgodnieniu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim

Zobacz wideo Szkoły zamknięte. Czy państwo pomoże rodzicom na umowach śmieciowych?

Kiedy odbędą się matury? "Przynajmniej półtora miesiąca na lepsze przygotowanie się"

Zapytany o tegoroczne egzaminy szkolne Dariusz Piontkowski powiedział, że decyzje dotyczące matur i egzaminu ósmoklasisty jeszcze nie zapadły. Ze słów ministra wynika, że matury mogą się odbyć wyłącznie w formie pisemnej lub w formie pisemnej i ustnej. Będzie to jednak zależało od danych dotyczących liczby zakażeń koronawirusem w Polsce.

- Z odpowiednim wyprzedzeniem poinformujemy o egzaminach. Dzisiaj możemy powiedzieć maturzystom, że mają dodatkowo przynajmniej półtora miesiąca na lepsze przygotowanie się. Rozumiem ich stres wynikający z niepewności co do terminu egzaminu, ale jest też pozytywny aspekt całej sytuacji, czyli więcej czasu na naukę - powiedział Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji narodowej stwierdził, że odwołanie tegorocznych matur wydaje mu się "mało prawdopodobne", m.in. dlatego, że o ich przeprowadzenie prosili rektorzy uczelni wyższych. 

Czy egzamin ósmoklasisty zostanie odwołany? Decyzji wciąż nie ma

Co z egzaminem ósmoklasisty? On również pozostaje niewiadomą. Szef MEN stwierdził, że jego resort będzie starał się przeprowadzić ten egzamin, ale niewykluczone jest to, że zostanie odwołany. Wówczas rekrutacja do szkół średnich odbędzie się na podstawie ocen ze świadectwa.

- W tej sprawie także decyzja jeszcze nie zapadła. Będziemy o tym informowali z wyprzedzeniem, by młodsi uczniowie także mieli kilka tygodni perspektywy, by wiedzieli, czy kończą szkołę z egzaminem, czy tylko ze świadectwem - stwierdził Piontkowski.

Więcej o: