Ministerstwo Środowiska: Od poniedziałku w lasach bez maseczek. "Ale trzeba je nosić na parkingu"

Od poniedziałku 20 kwietnia ponownie zostaną otwarte lasy i parki narodowe w całej Polsce, do których wstępu zabroniono z powodu epidemii koronawirusa - informuje Ministerstwo Środowiska. Nie będzie w nich obowiązku zakrywania twarzy. Taką decyzję podjęto z rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Jak informowaliśmy, zapis o braku konieczności zakrywania twarzy w lasach znalazł się w treści rozporządzenia, które w niedzielę po południu opublikowano na stronie rządu. Wchodzi ono w życie od 20 kwietnia i zakłada zniesienie części restrykcji - oprócz otworzenia lasów i parków, zostaną również wprowadzone zmiany w godzinach dla seniora, które od teraz będą obowiązywały tylko w dni robocze. Zmieni się także liczba klientów, którzy mogą przebywać w sklepach

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

W lasach bez konieczności zakrywania twarzy. "Na parkingu nosimy maseczkę, w lesie obowiązku nie ma"

Zgodnie z rozporządzeniem z 20 kwietnia lasy i parku narodowe w Polsce mogą zostać otwarte. Zgodnie z rekomendacją ministerstwa środowiska to do dyrektorów parków parków narodowych będzie należała decyzja, czy otworzą się one dla odwiedzających. Będą o tym informować ich pracownicy i straże. Ministerstwo Środowiska podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i obowiązek utrzymania bezpiecznego odstępu. W lasach nie będzie już obowiązku zakrywania twarzy - noszenie maseczki, przyłbicy czy odzieży zasłaniającej nos i usta wciąż będzie konieczne np. na parkingach.

Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma

- powiedział minister środowiska Michał Woś.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów zamknięta pozostaje mała infrastruktura leśna, czyli urządzenia do zabawy dla dzieci, wiaty i miejsca biwakowe. Ze względu na panującą suszę w lasach należy zachować szczególna ostrożność.

Więcej o: