Zmiany w godzinach dla seniorów, w lesie nie trzeba zakrywać twarzy. Jest treść rozporządzenia rządu

Godziny dla seniorów będą obowiązywały tylko w dni robocze - to nowy zapis, który pojawił się w rozporządzeniu dotyczącym zmniejszenia obostrzeń, które zostało opublikowane na stronie rządu. W dokumencie doprecyzowano również, że w lasach a także w niektórych placówkach (np. domach dziecka) nie będzie obowiązku zakrywania twarzy. Zapisy wchodzą w życie od poniedziałku 20 kwietnia.

W niedzielę po południu na stronie rządu opublikowano treść rozporządzenia dotyczącego złagodzenia niektórych obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. W dokumencie, który będzie obowiązywał od poniedziałku 20 kwietnia, oprócz wcześniej zapowiadanych zmian znalazł się też nowy zapis dotyczący obowiązujących w sklepach i aptekach godzin dla seniorów.

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Godziny dla seniorów tylko w dniu robocze, brak obowiązku zakrywania twarzy w lesie. Jest treść rozporządzenia

Zgodnie z wcześniejszymi obostrzeniami godziny dla seniorów obowiązywały siedem dni w tygodniu w godzinach 10-12. Wówczas zakupy w sklepach i aptekach mogły robić wyłącznie osoby po 65. roku życia (w pozostałych godzinach zakupy mogli robić wszyscy klienci, w tym także seniorzy). Teraz ulegnie to zmianie - w rozporządzeniu znalazł się zapis, że od 20 kwietnia do odwołania godziny dla seniorów (10-12) będą obowiązywały tylko w dni robocze. W weekendy sklepy nie będą miały obowiązku wprowadzania ich.

Rząd informuje, że zmiany zostały wprowadzone po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. W ostatnich dniach o zmiany w godzinach dla seniorów wnioskowały m.in. organizacje branżowe, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. To najprawdopodobniej przyczyniło się do wprowadzenia poprawki.

W uzasadnieniu rządowego rozporządzenia znalazł się jeszcze inne zapisy, o którym nie było mowy wcześniej - doprecyzowano, że w lesie nie ma obowiązku zakrywania twarzy (wciąż trzeba je mieć jednak m.in. na parkingu przed wejściem do lasu).

Uściślono również, że maseczek nie trzeba będzie także nosić m.in. w domach dziecka,  na terenie ogródków działkowych w szpitalach. Jak przekazywano wcześniej, twarzy nie muszą także zakrywać osoby odprawiające obrzędy religijne, a także kierowcy komunikacji publicznej, którzy są oddzieleni od pasażerów specjalną osłoną (np. w postaci dodatkowej szyby). Zakrywanie twarzy nie obowiązuje również dzieci do lat 4 oraz kierowców, którzy przemieszczają się samochodami w pojedynkę lub z osobami, z którymi mieszkają.

Oprócz nowego zapisu dotyczącego godzin dla seniorów, od 20 kwietnia będą obowiązywały zapowiadane wcześniej zmiany: parki i lasy zostaną otwarte, a dzieci powyżej 13. roku życia będą już mogły opuszczać domy bez opieki rodziców lub opiekunów prawnych (wcześniejsze obostrzenia zakładały, że samodzielnie mogły wychodzić jedynie osoby pełnoletnie). Dodatkowo w życie wejdą nowe zasady dotyczące limitów osób w sklepach - dozwolona liczba klientów będzie uzależniona od metrażu.

Z pełną treścią rządowego rozporządzenia można się zapoznać TUTAJ.

Więcej o zmianach obowiązujących od 20 kwietnia: Premier zapowiada luzowanie restrykcji. Minister zdrowia: Musimy nauczyć się żyć z epidemią

Więcej o: