Senat pracuje nad poprawką ws. wyborów przez internet. Będzie opcja dla "wykluczonych cyfrowo"

Senat pracuje nad poprawką do uchwalonej przez Sejm ustawy, która umożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenckich przez internet. Dla tych osób, które nie mogłyby skorzystać z takiego rozwiązania, przewidziane byłoby głosowanie korespondencyjne.

Sejm przed świętami wielkanocnymi uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, który został wcześniej określony w postanowieniu.

Ustawa trafiła do Senatu, który zakończy prace nad nią najprawdopodobniej na początku maja.

Wybory prezydenckie 2020. Będzie głosowanie przez internet?

- Najbezpieczniejsze wybory w czasie epidemii to wybory przez internet, właśnie taką poprawkę przygotowuje Senat. Wprowadzamy tam poprawkę, która dopuści wybory internetowe i wybory korespondencyjne dla wykluczonych cyfrowo - powiedziała w niedzielę w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

- Jest jeden warunek - państwo musi być poważne, bo dzisiaj państwo nie działa. Państwo musi wprowadzić stan klęski żywiołowej po to, żeby był czas na przygotowanie bezpiecznych i demokratycznych wyborów. Wybory w maju nie spełniają żadnych z tych przesłanek - stwierdziła parlamentarzystka.

Podkreśliła, że wybory powinno się przeprowadzić w czasie "najdogodniejszym". - Prawdopodobnie to będzie czas końca wakacji - oceniła.

Zobacz wideo Paweł Kowal komentuje słowa prezydenta o wyborach
Więcej o: