Ognisko zakażenia koronawirusem w jednym z domów pomocy społecznej w Gdańsku. Zaczęło się od pracownika

W związku z epidemią koronawirusa wiele domów pomocy społecznej w Polsce znalazło się w tragicznej sytuacji. Kolejnym ogniskiem zakażenia jest DPS "Polanki" w Gdańsku, gdzie wykryto dotychczas 17 przypadków zakażenia wśród mieszkańców i pracowników.

"Na Pomorzu potwierdzono 21 nowych przypadków koronawirusa, w tym u 16 osób z Gdańska: 12 kobiet i 3 mężczyzn w starszym wieku 1 kobieta w średnim wieku. Zakażenia 16 osób z Gdańska dotyczą ogniska w jednym z gdańskich domów pomocy społecznej (obejmującego na chwilę obecną 17 osób - razem z pierwszym przypadkiem, stwierdzonym u jednego z pracowników 13 kwietnia)" - poinformowano w piątek wieczorem na oficjalnej stronie internetowej miasta Gdańsk.

Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej "Polanki". Wykryto 17 zakażeń

Pierwszy przypadek zakażenia w placówce wykryto 13 kwietnia u jednego z pracowników. Schodząc z dyżuru, poinformował on o złym samopoczuciu i skontaktował się z sanepidem. Przeprowadzony test wykazał w jego ciele obecność patogenu, w związku z czym pracownik "Polanki" został objęty kwarantanną domową.

W efekcie wykrycia patogenu, w ośrodku przeprowadzono kolejne testy, by sprawdzić, ile osób zostało zakażonych. W piątek wieczorem sanepid poinformował o wykryciu ośmiu zakażeń (siedmiu wśród podopiecznych i jednego u pracownika). Łącznie w DPS-ie "Polanki" zakażonych jest 17 osób.

Jak czytamy na stronie miasta Gdańsk, aktualną sytuację w Domu Pomocy Społecznej przedstawią na konferencji prasowej, która odbędzie się dziś o godzinie 13.00, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić maseczkę samodzielnie?
Więcej o: