CNN: USA deportują do Gwatemali migrantów zakażonych koronawirusem. Loty zostały zawieszone

U co najmniej 44 osób deportowanych w poniedziałek ze Stanów Zjednoczonych do Gwatemali stwierdzono chorobę Covid-19 - podaje nieoficjalnie CNN, powołując się na dwa źródła w gwatemalskim rządzie. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gwatemali, loty między oboma krajami zostały zawieszone do odwołania.

44 osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, zostały przetransportowane w poniedziałek tym samym lotem do Gwatemali z Brownsville w Teksasie - informuje nieoficjalnie CNN.

Amerykańska stacja przypomina, że od tygodni organizacje działające na rzecz praw człowieka ostrzegały przed niebezpieczeństwem związanym z deportacjami. To właśnie w Stanach Zjednoczonych odnotowano największą liczbę zakażeń koronawirusem (ponad 700 tys.) i zdaniem ekspertów deportowanie ludzi w tym czasie może przyczynić się do rozprzestrzeniania się choroby Covid-19 na inne kraje.

Przeciwnicy takiego stanowiska zalecają wręcz przyspieszenie procesu deportacji w związku z obawami przed wzajemnym zakażaniem się osób osadzonych w ośrodkach dla imigrantów.

Według obowiązujących wytycznych, każda osoba, która wykazuje m.in. objawy choroby zakaźnej, nie może być deportowana i musi zostać poddana dodatkowym badaniom.

Jak podaje CNN, rzecznik gwatemalskiego MSZ Joaquin Samayoa poinformował o zawieszeniu lotów między Gwatemalą i Stanami Zjednoczonymi do odwołania.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?

Koronawirus w Stanach Zjednoczonych

Dotychczas największą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem na świecie odnotowano właśnie w Stanach Zjednoczonych - to ponad 710 tys. chorych (stan na sobotę, godz. 11). Zmarło ponad 32 tys. chorych.

Na całym świecie liczba zakażonych przekroczyła już 2,2 mln. Zmarło ponad 153 tys. osób.

Więcej o: