Bolsonaro w trakcie pandemii zwolnił ministra zdrowia. "Gospodarka musi wrócić do normalności"

Onkolog Nelson Teich został nowym brazylijskim ministrem zdrowia po tym, jak prezydent Jair Bolsonaro zdymisjonował w tym tygodniu dotychczasowego szefa resortu - Luiza Henrique Mandettę. Mandetta był zwolennikiem wprowadzania ostrych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Właśnie na tym tle doszło między nim a prezydentem do konfliktu.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zdymisjonował Luiza Henrique Mandettę w czwartek. Odchodzący minister zdrowia podziękował wówczas na Twitterze m.in. za możliwość planowania walki z pandemią koronawirusa, "wielkiego wyzwania, z którym mierzy się służba zdrowia".

Jak przypomina CNN, Mandetta był zwolennikiem wprowadzania izolacji między ludźmi, a także zamykania szkół i zawieszania działalności przedsiębiorstw. Podczas konferencji prasowej Bolsonaro stwierdził, że dymisja ministra to "rozwód za obopólną zgodą". Podziękował politykowi za jego pracę, jednocześnie stwierdzając, że "nie można leczyć jednej rzeczy, a ignorować inną".

- Wiem, życie jest bezcenne, ale gospodarka i rynek pracy muszą wrócić do normalności - stwierdził Jair Bolsonaro, przedstawiając w piątek nowego ministra zdrowia Nelsona Teicha.

Prezydent Brazylii jest już po wstępnych rozmowach z Teichem na temat stopniowego poluzowywania ograniczeń. Nowy minister zaznaczył, że nie będzie podejmował żadnych nagłych decyzji, a każde nowe zasady będą rozważane w oparciu o naukę i fakty.

Koronawirus w Brazylii

W Brazylii stwierdzono dotychczas ponad 34 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 2,1 tys. osób (stan na sobotę, godz. 8 rano).

Na całym świecie odnotowano ponad 2,2 mln zakażeń i śmierć ponad 153 tys. chorych. Wyzdrowiało ok. 570 tys. zakażonych.

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat
Więcej o: