Nowa prognoza rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Znacznie mniej ofiar, niż przewidywano wcześniej

Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim znacząco obniżył prognozę liczby ofiar śmiertelnych obecnej fali epidemii koronawirusa w Polsce - donosi Informacyjna Agencja Radiowa. Według amerykańskiego ośrodka Polska ma już za sobą szczyt epidemii a liczba zgonów na Covid-19 w naszym kraju wyniesie niespełna 650.

Na początku kwietnia Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia (The Institute for Health Metrics and Evaluation - IHME, z siedzibą w Seatle) prognozował, że w Polsce szczyt epidemii koronawirusa przypadnie na drugą połowę kwietnia a liczba zgonów wyniesie około dwóch tysięcy. Uwzględniając dotychczasowe dane dotyczące liczby infekcji oraz ofiar śmiertelnych, amerykańscy naukowcy ocenili jednak, że Polska najgorsze ma już za sobą. Liczbę zgonów na Covid-19 w naszym kraju prognozują na 646, choć zaznaczają, iż prognoza ta obarczona jest sporą niepewnością. Obecna fala epidemii koronawirusa powinna zakończyć się w Polsce w drugiej połowie maja.

Prognoza rozwoju epidemii Covid-19 w Polsce - liczba zgonów ma zacząć spadaćPrognoza rozwoju epidemii Covid-19 w Polsce - liczba zgonów ma zacząć spadać Źródło: https://covid19.healthdata.org/poland

Według danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce zakażonych koronawirusem jest 8379 osób. Dotychczas odnotowano 332 zgony, natomiast 981 osób uznaje się za wyzdrowiałych (stan na 18 kwietnia, godz. 9.30)

Koronawirus na świecie. Najgorzej w USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii

Według instytutu z Seatle epidemia koronawirusa spowoduje 37 tysięcy ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii, 26 tysięcy we Włoszech i 23 tysiące w Hiszpanii. W Stanach Zjednoczonych prognozowana liczba zgonów wynosi 60 tysięcy.

Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia jest jednostką badawczą Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Model statystyczny epidemii koronawirusa przygotowany przez ten ośrodek jest wykorzystywany między innymi przez zespół antykryzysowy Białego Domu.

Zobacz wideo Ilu zakażonych mamy tak naprawdę? Ocenia Andrzej Sośnierz
Więcej o: