Rząd luzuje obostrzenia, parki narodowe się wstrzymują. Możliwe otwarcie w maju

Od poniedziałku decyzją rządu zostaną otwarte lasy i parki z wyłączeniem placów zabaw. Wszystko wskazuje jednak na to, że swoją działalność nieprędko wznowią parki narodowe. Niektóre z nich mogą zostać otwarte częściowo lub w całości dopiero w przyszłym miesiącu.

Karkonoski Park Narodowy nie zostanie otwarty od poniedziałku. Podobne decyzje podjęli dyrektorzy innych górskich parków w Polsce - mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dyrektor Parku, Andrzej Raj.

Andrzej Raj powiedział, że do końca kwietnia prawdopodobnie żaden park narodowy nie zostanie otwarty. Zaznaczył, że parki zostaną otwarte częściowo lub w całości dopiero w maju.

Karkonoski Park Narodowy poprosił o wytyczne między innymi epidemiologów. Chodzi na przykład o odkażanie barier na szlakach. Na niektórych mają one kilka kilometrów długości i nie można ich odkażać, bo są na obszarze ochrony ścisłej. Problemem jest też szlak graniczny, czerwony, który biegnie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie. W obecnym stanie prawnym wędrujący nim trafiliby na kwarantannę.

Jak podaje RMF FM, wstępne otwarcie w maju zapowiedziały też władze Kampinoskiego Parku Narodowego. 

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Koronawirus w Polsce

Dotychczas stwierdzono w Polsce 8379 przypadków zakażeń koronawirusem, zmarły 332 osoby, wyzdrowiało 866 (stan na sobotę, godz. 7.30). Na całym świecie odnotowano ponad 2,2 mln zakażeń i śmierć ponad 153 tys. chorych. Wyzdrowiało ok. 570 tys. zakażonych.

Więcej o: