Szumowski przekaza premierowi rekomendacje ws. wyborw. Korespondencyjnie lub za dwa lata

- Przekazaem rekomendacje dot. wyborw prezydenckich premierowi - poinformowa minister zdrowia ukasz Szumowski. Powiedzia, e w zwizku z trwaniem epidemii rekomenduje, by wybory odbyy si w tradycyjnej formie najwczeniej za dwa lata, a jeli nie - powinny by korespondencyjne.
Zobacz wideo Paweł Kowal komentuje słowa prezydenta o wyborach

- Epidemia koronawirusa będzie nam towarzyszyła przez najbliższe miesiące, dopóki nie pojawi się szczepionka. Wiemy, że szczepionka może powstać w ciągu 15 miesięcy. W związku z tym moje rekomendacje przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie są najbliższe najwcześniej za dwa lata. Taka jest moja rekomendacja - powiedział.

- Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, wtedy jedyną formą bezpieczną są wybory korespondencyjne. Wszelkie dane medyczne mówią, że nie ma lepszych lub gorszych terminów, z punktu widzenia medycznego - powiedział.  Stwierdził, że o szczegółowych zaleceniach dot. wyborów korespondencyjnych będzie mógł poinformować premiera i wydać rekomendacje, gdy ustawa nt. wyborów "będzie w pełni ukształtowana i wróci do parlamentu

Szumowski stwierdził, że wybory korespondencyjne "minimalizują" ryzyko. Podkreślił, że jedynym bezpiecznym terminem dla wyborów w lokalach będzie wtedy, gdy powstanie szczepionka, czyli za kilkanaście miesięcy - dwa lata. Stwierdził, że w ciągu dwóch lat formuła korespondencyjna będzie jedyną możliwą formą.