Koronawirus. Ile osób może przebywać w kościele? Od poniedziałku więcej niż dotychczas

Od poniedziałku 20 kwietnia zacznie obowiązywać pierwszy etap łagodzenia obostrzeń wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa. Na podstawie nowych regulacji podczas nabożeństw czy uroczystości o charakterze religijnym, w kościołach będzie mogło przebywać więcej osób, niż dotychczas.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili cztero-etapowy plan łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w Polsce w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pierwszy etap zmian zacznie obowiązywać w poniedziałek 20 kwietnia.

Więcej wiernych będzie mogło przebywać w kościele

Zgodnie z nowymi ustaleniami w kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na pięć metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Jeśli kościół ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, to we mszy świętej będzie mogło uczestniczyć 10 osób.

Zobacz wideo Czy kościoły powinny zostać zamknięte na czas pandemii?

Wcześniej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apelował, by do kościołów mogła wchodzić jedna osoba na 9 metrów kwadratowych. Przed 20 kwietnia tylko pięć osób mogło jednocześnie uczestniczyć w uroczystościach religijnych - mszach, ślubach, chrzcinach czy pogrzebach (nie licząc księdza sprawującego nabożeństwa).

Od 16 kwietnia w miejscach publicznych, a więc także w kościołach, obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa. Z nakazu tego wyłączeni są m.in. księża, którzy odprawiają w danym momencie msze.

Więcej o: