Wybory prezydenckie 2020. Brakuje chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych

Zgodnie z kalendarzem wyborczym w poniedziałek 20 kwietnia ma dojść do powołania przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych. Brakuje jednak chętnych, którzy chcieliby w nich pracować.

Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Tomasz Grzelewski poinformował 16 kwietnia w rozmowie z PAP, że do pracy w obwodowych komisjach wyborczych w wyborach prezydenckich zgłosiło się 110 tys. 746 chętnych. To zdecydowanie za mało. W wyborach prezydenckich, które zostały zaplanowane na 10 maja, ma pracować 27 tys. 360 obwodowych komisji wyborczych. Każda z nich liczy średnio dziewięciu członków, co oznacza, że potrzeba blisko 250 tysięcy chętnych.

- Napływają zgłoszenia, zobaczymy, jak to będzie w ciągu najbliższych dni, a już pełny skład, mam nadzieję, poznamy w najbliższy poniedziałek - powiedział Tomasz Grzelewski w rozmowie z TVN24.

Według kalendarza wyborczego znajdującego się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej poniedziałek 20 kwietnia to ostateczny termin powołania przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych.

Zobacz wideo Paweł Kowal komentuje słowa prezydenta o wyborach

W dużej części obwodowych komisji wyborczych nie ma nawet minimalnego składu

Czy uda się znaleźć wystarczająco dużo chętnych? Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Piotr Sarnacki poinformował, że w około 2/3 komisji nie ma minimalnego składu, a więc pięciu osób. Podobnie jest w Szczecinie. Pełnomocnik prezydenta ds. przygotowania wyborów Rafał Miszczuk poinformowali w rozmowie z TVN24, że na 206 komisji tylko 42 mają minimalny skład. 

- Oprócz zgłaszania chętnych przez pełnomocników wyborczych i urzędy gminy, uruchomiliśmy również możliwość zgłaszania kandydatów drogą pocztową lub elektroniczną. Na te zgłoszenia jeszcze czekamy - powiedział Tomasz Grzelewski.

Kiedy odbędą się wybory? Dowiemy się dopiero w maju

Chętnych do pracy w obwodowych komisji wyborczych brakuje zarówno z powodu epidemii koronawirusa, jak i niejasności co do sposobu i terminu przeprowadzenia wyborów. Przypomnijmy, że rząd chce, aby wybory prezydenckie 2020 odbyły się korespondencyjnie jeszcze w maju tego roku, ale opozycja domaga się ich przesunięcia. Sejm przegłosował projekt ustawy pozwalający na organizację wyborów kopertowych, po czym trafił on do Senatu. Ustawa ta może wejść w życie najwcześniej 6 maja, czyli cztery dni przed planowanymi wyborami prezydenckimi. 

Więcej o:
Komentarze (104)
Wybory prezydenckie 2020. Brakuje chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 49 razy 47

  KTO NORMALNY może chcieć brać udział w farsie imitującej wybory, w której w dodatku można załapać grożące śmiercią świństwo.

  Tylko po to, żeby kulawy, szczerbaty, chory na władzę troll mógł się nią napychać i nadymać.

 • polakadam

  Oceniono 37 razy 37

  No i co na to kaczor z sasinem? Chyba trzeba szybko zmodyfikować prawo wyborcze ?
  "W przypadku braku mozliwości policzenia głosów o wyniku decyduje naczelnik po naradzie z biskupami".

 • tom_aszek

  Oceniono 31 razy 31

  No, wociarze, szykujcie się do komisji wyborczych. Myśleliście, że te 16 zł miesięcznie rabatu na paliwo to ot tak, z dobrego serca? :)

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 30 razy 30

  Proponuję: strażaków, leśników, zakonnice i księży. No i terytorialsów.

 • antoszek22

  Oceniono 26 razy 26

  Za to jest kilku chętnych na zdjęcie w maseczce i zamazanymi na czarno oczami .
  Duda, Pinokio , Sasin ,Witek , Emilewicz, Szumowski .
  Zapisy trwają do 10 maja .

 • antropoid

  Oceniono 25 razy 25

  I bardzo dobrze - bo to nie wybory, tylko cyrk i banditierka w stylu putinowo-łukaszenkowym.

  I pomyśleć, że to małe, skrzeczące ...o przez lata wymyślało tu komu popadnie od "komunistów" i "złodziei"... :)

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 27 razy 23

  Dzisiaj do mnie dzwonili czy chcę dalej zasiadać w komisji. Po jej głosie można było wyczuć, ze nie byłem pierwszym, który dzisiaj zrezygnował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX