Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki? Łukasz Szumowski zajął stanowisko

Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział na to pytanie podczas czwartkowej konferencji na temat łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią.

Przypomnijmy, że od czwartku 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Można to zrobić specjalną maseczką medyczną, wielorazową maseczką z bawełny lub innego materiału, ale także szalikiem lub chustką. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe m.in. w pojazdach komunikacji zbiorowej, w sklepach, na drogach i placach, a także w samochodach (jeśli jedziemy z osobą, z którą nie mieszkamy) oraz w zakładzie pracy (jeśli mamy kontakt z osobami z zewnątrz). Więcej informacji na temat obowiązku zakrywania ust i nosa można znaleźć TUTAJ

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?

Łukasz Szumowski: Maseczki trzeba będzie nosić aż do wynalezienia szczepionki

Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki lub inne zasłony na nos i usta? Na stronie rządowej czytamy, że nakaz będzie obowiązywać do odwołania. Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził w czwartek 16 kwietnia, że noszenie maseczek będzie konieczne aż do momentu, kiedy dostępna będzie szczepionka na koronawirusa. 

Kiedy zostanie opracowana szczepionka na koronawirusa? Tego nie wiadomo. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że próbne szczepionki i leki na COVID-19 są testowane w ramach prób klinicznych. WHO koordynuje wysiłki na rzecz opracowania szczepionek i leków na nowego koronawirusa, jednak jest to długotrwały proces. Zdaniem wielu ekspertów na szczepionkę trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej rok. 

Więcej o: