Koronawirus w Polsce. Od kiedy będzie można zorganizować wesele?

Podczas konferencji prasowej w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił etapy znoszenia zakazów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Najwcześniej złagodzone zostaną obostrzenia m.in. związane z organizacją wydarzeń dotyczących kultu religijnego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra Łukasza Szumowskiego w pierwszym etapie znoszenia obostrzeń znajdują się ograniczenia dotyczące m.in. organizacji wydarzeń związanych z prowadzeniem kultu religijnego.

Zobacz wideo Były szef NFZ Andrzej Sośnierz o znoszeniu obostrzeń

Od kiedy będzie można organizować wesela? Ministerstwo nie podało konkretnej daty

Od poniedziałku 20 kwietnia zwiększa się liczba osób, które mogą uczestniczyć w ślubach, chrztach, komuniach czy pogrzebach. Zależne to będzie od powierzchni kościoła, gdzie odprawiane będą poszczególne ceremonie. Zgodnie z nowymi zaleceniami będzie to po jednej osobie na 15 metrów kwadratowych (do tej pory było to maksymalnie pięć osób, nie licząc duchownych).

Minister zdrowia mniej konkretnie wypowiadał się na temat organizacji wesel. - Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób - powiedział Łukasz Szumowski. Polityk nie wskazał jednak, który z pozostałych trzech etapów ma na myśli.

Koronawirus w Polsce: cztery etapy znoszenia ograniczeń

Terminy wprowadzenia pozostałych etapów, które znoszą ograniczenia nałożone w związku z epidemią koronawirusa, nie zostały podane. "Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: analiza przyrostu zachorowań, wydajność służby zdrowia, realizacja wytycznych sanitarnych" - napisano w komunikacie KPRM.

Pierwszy etap, który zostaje wprowadzony w poniedziałek 20 kwietnia zmienia dotychczasowe zasady związane m.in. z handlem. Zmiany dotyczą:

  • nowych zasad w handlu i usługach (do 100 m2 - 4 osoby na jedną kasę oraz w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2 powierzchni)
  • możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych (z zachowaniem dystansu oraz z zasłoniętą twarzą)
  • otwarcia lasów i parków (z wyłączeniem placów zabaw)
  • umożliwienie prowadzenia uroczystości religijnych - 1 osoba na 15 m2
  • wyłączenia z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13 roku życia.

Dodatkowo wyznaczono jeszcze trzy etapy:

  • Etap drugi: otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów, galerii sztuki. 
  • Etap trzeci: stacjonarne punkty gastronomiczne zostaną otwarte (z ograniczeniami), otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych, otwarcie sklepów w galeriach handlowych, wydarzenia sportowe organizowane do 50 osób (na otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności), wprowadzenie organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach, klasach szkolnych 1-3 (do ustalenia maksymalna liczba dzieci w salach).
  • Etap czwarty: otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness, teatry i kina będą działać w nowym reżimie sanitarnym.
Więcej o: