Koronawirus w Chinach. Władze potwierdzają: w Wuhan zmarło 50 proc. więcej osób niż podawano

Władze Chin potwierdziły, że wskutek zakażenia koronawirusem w Wuhan zmarło 50 proc. więcej osób niż wcześniej podawały. Jak podkreślają, liczby zostały poprawione, aby pokazać "odpowiedzialność wobec historii, ludzi i ofiar". Dotychczas w chińskim epicentrum SARS-CoV-2 zmarło nie 2579, a 3869 osób.

Jak podaje CNN, chińskie władze potwierdziły, że liczba ofiar śmiertelnych w samym Wuhan, będącym epicentrum koronawirusa, jest o około 50 proc. wyższa niż wcześniej podawano. W piątek miejscowi urzędnicy zwiększyli całkowitą liczbę zgonów o 1290. Dodali również 325 osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. 

Aktualnie liczba osób w mieście, u których potwierdzono patogen wynosi 50 333. Do tej pory zmarło 3869 z nich. Poprzednia liczba zgonów (z czwartku) wynosiła 2579.

Czytaj także: Koronawirus w Chinach. Liczba lokalnych zakażeń znów rośnie

Chiny chcą pokazać "odpowiedzialność wobec historii, ludzi i ofiar"

Urzędnicy wyjaśnili, że liczba ofiar śmiertelnych początkowo nie została dobrze policzona, ponieważ we wczesnych stadiach epidemii niektórzy chorzy umierali w domach, a przytłoczeni pracą lekarze koncentrowali się na leczeniu, a nie na zgłaszaniu zgonów i zbieraniu danych z różnych organizacji. Jak dodali, liczby zostały poprawione, aby pokazać "odpowiedzialność wobec historii, ludzi i ofiar", a także aby zapewnić "dokładność danych".

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy Chiny zmieniają liczby związane z epidemią koronawirusa. Sposób liczenia przypadków zachorowań i zgonów został zmieniony trzykrotnie w styczniu i lutym, co doprowadziło do sporego zamieszania.

***

Kupujemy respirator! Oto link do internetowej zbiórki pieniędzy na mobilny respirator dla szpitala w Suchej Beskidzkiej.

Pieniądze możecie też wpłacać bezpośrednio na konto Fundacji Dla Ciebie, Dla Mnie, Dla Nas: 20 8128 0005 0061 8016 2000 0010, z tytułem przelewu "respirator".

Hasło "liczy się każda złotówka" ma tu prawdziwe znaczenie - nawet jeśli nie uzbieramy na respirator, zebrana suma zasili szpital i zostanie przeznaczona na sprzęt do walki z koronawirusem.

Zobacz wideo Ilu zakażonych mamy tak naprawdę? Ocenia Andrzej Sośnierz
Więcej o: