Amnesty International krytykuje Polskę: Koronawirus to pretekst do łamania praw człowieka

Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International ostrzegła przed łamaniem praw człowieka w czasie pandemii koronawirusa. Stwierdziła, że wśród rządów, które wykorzystują kryzys do własnych celów politycznych, są m.in. władze Polski.

16 kwietnia organizacja Amnesty International opublikowała coroczny raport na temat przestrzegania praw człowieka w Europie i Azji Centralnej. Podczas jego prezentacji przedstawiciele AI podnieśli temat praworządności w czasach pandemii koronawirusa, stwierdzając, że niektóre władze wykorzystują kryzys dla własnych politycznych celów, wprowadzania reżimów i cenzury. Wśród krytykowanych krajów znalazły się Polska, Węgry i Turcja.

- Ochrona praw człowieka ma szczególne znaczenie szczególnie w trakcie kryzysów takich jak globalna pandemia - podkreślił szef Amnesty International na Niemcy Markus Beeko, którego słowa cytuje "Deutsche Welle"

Amnesty International zarzuciła władzom Polski, że wykorzystują pandemię koronawirusa m.in. poprzez debatę na temat zaostrzenia prawa aborcyjnego i zakazu edukacji seksualnej. Autorzy raportu na temat przestrzegania praw człowieka w Europie i Azji Centralnej wskazali także, że w Polsce ograniczona została niezawisłość sądownictwa, która jest niezbędna dla obrony praw człowieka.

Zobacz wideo Robert Biedroń skrytykował projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne

Amnesty International krytycznie o Węgrzech, Turcji i Unii Europejskiej. 

Przedstawiciele Amnesty International krytykowali także Węgry i Turcję, wskazując, że premier Viktor Orban wykorzystuje pandemię, aby sięgać po nieograniczoną władzę. Mówili także o tym, że choć Turcja uchwaliła amnestię dla ok. 100 tys. więźniów, nie przewidziała jej dla uwięzionych dziennikarzy, obrońców praw człowieka i działaczy opozycji. Organizacja skrytykowała także Unię Europejską za powierzenie obrony granic zewnętrznych wspólnoty krajom "o wątpliwym bilansie, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka".

Więcej o: