Brazylijscy naukowcy testują lek na COVID-19. Jest skuteczny w 94 procentach

Brazylijscy naukowcy testują lek na COVID-19. Jego skuteczność została oceniona na 94 procent, a co najważniejsze, jest powszechnie dostępny w aptekach i można go stosować u dzieci. Teraz zostanie poddany testom klinicznym.

Jak podaje brazylijskie BBC News, naukowcy z CNPEM odkryli już istniejący lek, który sprawdza się w leczeniu COVID-19. W testach laboratoryjnych ocenili jego skuteczność na 94 proc. Badacze przeanalizowali ponad 2 tys. leków i wybrali sześć, które mogą potencjalnie ograniczyć reprodukcję wirusa. Zostały one poddane testom z komórkami zakażonymi koronawirusem.

Lek powszechnie dostępny w aptekach

Na razie naukowcy nie ujawniają nazwy leku i nie zrobią tego dopóki badania kliniczne u pacjentów chorujących na COVID-19 nie potwierdzą jego skuteczności. Jednak, jak zaznaczają, specyfik ten jest tani, powszechnie dostępny w brazylijskich aptekach i nie wywołuje poważnych skutków ubocznych. Stosowanie leku jest możliwe również u dzieci.

Naukowcy poszukują również innych leków, aby stworzyć mieszankę, która jeszcze zwiększy skuteczność leczenia choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-19. Podkreślają, że chlorochina, którą rekomendował prezydent Jair Bolsonaro, została wykorzystana jako punkt odniesienia, jednak nie znajduje się na liście testowanych leków.

Zobacz wideo Wiceprezydent USA: Leki na koronawirusa mogą być gotowe już latem, szczepionka pod koniec roku
Więcej o: