USA odmrażają gospodarkę. Trump ogłosił trzystopniowy plan "ponownego otwarcia Ameryki"

Prezydent USA Donald Trump przedstawił plan stopniowego przywracania normalnego funkcjonowania kraju. Przewiduje on trzy etapy łagodzenia restrykcji po spełnieniu konkretnych warunków dotyczących ograniczania epidemii. Decyzję w sprawie wprowadzania planu w życie prezydent Stanów Zjednoczonych pozostawił gubernatorom.

Na konferencji prasowej w Białym Domu prezydent Donald Trump zaznaczył, że decyzje w sprawie znoszenia ograniczeń będą należały do gubernatorów stanów, a nie do władzy centralnej. Dodał, że ponowne otwarcie amerykańskiej gospodarki będzie odbywało się stopniowo, w trzech fazach.

Nie odmrażamy wszystkiego na raz, poszczególne stany będą mogły to zrobić wcześniej niż inne. Jeśli lokalne władze uznają, że nadszedł czas, aby ponownie otworzyć się gospodarczo, zapewnimy im swobodę i wskazówki do wykonania tego zadania

- podkreślił prezydent USA.

Plan "Ponowne otwieranie Ameryki"

Ogłoszony przez prezydenta Trumpa plan pod nazwą "Ponowne otwieranie Ameryki" zakłada, że aby przejść do każdego kolejnego etapu w danym stanie powinien nastąpić trwający 14 dni spadek liczby zachorowań na COVID-19 oraz spadek liczby infekcji. Konieczne jest też wprowadzenie systemu testów dla pracowników służby zdrowia oraz szybkiej identyfikacji osób, z którymi mieli kontakt zakażeni koronawirusem.

W pierwszej fazie planu osoby starsze i chore nadal powinny pozostawać w domach, szkoły pozostaną zamknięte, a kina, restauracje, kościoły, siłownie i hale sportowe będą mogły zostać otwarte pod warunkiem zachowania dużego dystansu społecznego. Spotkania towarzyskie w grupach powyżej 10 osób nie powinny mieć miejsca.

Jeśli nie nastąpi nawrót epidemii, dany stan będzie mógł przejść do drugiego etapu. Restauracje, kina i kościoły będą wówczas mogły wpuścić większa liczbę osób, otwarte zostaną szkoły i przedszkola, przywrócone normalne podróże. Zarówno w pierwszej jak i drugiej fazie pracodawcy będą zachęcani do umożliwienia zatrudnionym pracy zdalnej.

W trzecim etapie większość firm i instytucji powróci do normalnego funkcjonowania choć kina, stadiony czy kościoły nadal będą mogły gromadzić ograniczona liczbę osób. Prezydent Trump wyraził przekonanie, że niektóre stany jeszcze w tym miesiącu będą mogły wejść do pierwszej fazy otwierania Ameryki.

Zobacz wideo Trump kontra koronawirus. Najbardziej absurdalne wypowiedzi amerykańskiego prezydenta
Więcej o: