Premier zapowiada luzowanie restrykcji. Minister zdrowia studzi: Musimy nauczyć się żyć z epidemią

20 kwietnia - od tego dnia rząd zacznie znosić dotychczasowe obostrzenia. Otwarte zostaną lasy i parki, zluzowane zostaną zasady przemieszczania się - wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który już mówi o tym, że nowa rzeczywistość to "Zasada trzech I": "Izolacja, identyfikacja i informatyzacja".

Na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego poinformowano o planach znoszenia dotychczasowych ograniczeń. Szef rządu mówił, że tę nową rzeczywistość można opisać "Zasadą trzech I". - Izolacja, identyfikacja i informatyzacja - powiedział. Jak wyjaśniał, "informatyzacja" to m.in. jak najczęstsza praca zdalna.

Rząd od 20 kwietnia znosi obostrzenia. Padły pierwsze zapowiedzi

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń - zapowiedział Morawiecki. Co zmieni się od tego dnia?

  • Od 20 kwietnia (poniedziałek) premier zapowiedział otwarcie lasów i parków. Zamknięte pozostaną za to place zabaw
  • W sklepach do 100 metrów kwadratowych ma być możliwość przyjęcia czterech klientów na każdą z kas, a w sklepach powyżej 100 m2 - może przebywać jedna osoba na 15 m2 powierzchni.
  • Zasada jednej osoby na 15 m2 będzie też obowiązywać w kościołach.
  • Wróci też możliwość "przemieszczenia się w celach rekreacyjnych", z zachowaniem dystansu społecznego i zasłaniania twarzy
  • Nieletni powyżej 13 roku życia będą mogli przemieszczać się bez dorosłego

Na tym zakończyły się zapowiedzi luzowania, ale premier zapewnił, że rząd ma opracowany plan stopniowego łagodzenia ograniczeń. W tle w trakcie konferencji było widać rozpiskę z etapami. Jest ich cztery, a pierwszy zostanie wprowadzony właśnie od 20 kwietnia. Następne zakładają np. otwarcie hoteli czy gastronomii (III etap). W przypadku etapów II-IV nie padły daty, od których obostrzenia miałyby zostać poluzowane.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?

Szumowski: Musimy nauczyć się żyć z epidemią co najmniej przez rok, półtora, jeśli nie dwa lata

Później Morawiecki mówił, że niektóre z obostrzeń będą obowiazywały dlużej, jak np. zakaz imprez masowych czy koncertów. W zdecydowanym tonie wypowiadał się też minister zdrowia Łukasz Szumowski, stwierdzając:

Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Ten plan nie ma konkretnych dat.

Szumowski powiedział też, kiedy jego zdaniem można oczekiwać zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa: - Jedną datą, która jest pewna, jest pojawienie się szczepionki i leków. Kiedy? Tego nie wiemy.

Jak ocenił Szumowski, należy przygotowywać się na to, że ta nietypowa sytuacja potrwa nie miesiące, a lata.

Musimy nauczyć się żyć z epidemią co najmniej przez najbliższy rok, półtora, jeśli nie dwa lata

- stwierdził.

Więcej o: