Odwołano zgromadzenie ws. wyboru nowego I prezesa SN. Nie ma nowego terminu. Kto zastąpi Gersdorf?

Sąd Najwyższy przez koronawirusa wielokrotnie zmieniał już termin zgromadzenia, na którym wytypowałby pięciu kandydatów na stanowisko I prezesa SN. Małgorzata Gersdorf właśnie zdecydowała, że zaplanowane na 21 kwietnia Zgromadzenie Ogólne nie odbędzie się.

To mógłby być polityczny temat kwietnia, gdyby nie epidemia koronawirusa. 30 kwietnia kończy się kadencja I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf, ale SN w związku z koronawirusem przekładał terminy Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w którego trakcie wyłonionych pięciu kandydatów na nowego I prezesa.

Termin zmieniano już w marcu, z 17 marca na 31, później na 21 kwietnia. 16 kwietnia Sąd Najwyższy poinformował, że Gersdorf podpisała zarządzenie, zgodnie z którym i zaplanowane na 16 kwietnia spotkanie zostaje odwołane. Tym razem jednak nie podano kolejnej, ewentualnej daty zgromadzenia.

Stwierdzam, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego będzie mogło być zwołane po ustaniu zakazów lub ograniczeń w zakresie bezpośredniego kontaktowania się obywateli w stanie epidemii, lub w stanie zagrożenia epidemicznego

- czytamy.

SN nie może zebrać się zdalnie, stacjonarnie też nie. "Średnia wieku powoduje zwiększenie zagrożenia"

Wcześniej SN tłumaczył, że nie ma możliwości, by przeprowadzić Zgromadzenie Ogólne zdalnie.

Sąd Najwyższy nie dysponuje urządzeniami, które pozwoliłyby na przeprowadzenie posiedzenia Zgromadzenia zdalnie, zwłaszcza zaś niemożliwe jest przeprowadzenie w ten sposób tajnego głosowania. Zwołanie do Sądu Najwyższego 97 sędziów, którzy zamieszkują w różnych częściach kraju, a ich średnia wieku powoduje zwiększenie zagrożenia, wiążę się ze znacznym ryzykiem zarażenia koronawirusem

- argumentował rzecznik SN sędzia Michał Laskowski w polemice z artykułem "Rzeczpospolitej".

Po 30 kwietnia obowiązki I prezesa przejmie najstarszy stażem prezes SN

Co, jeśli SN nie wybierze nowego prezesa, a minie 30 kwietnia i zakończy się kadencja prof. Gersdorf? Laskowski w komunikacie wskazuje, że obowiązki I prezesa - czasowo - "przejmie Prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego". Prezesów jest pięcioro, kierują pracami pięcioma izb SN.

Gdy sytuacja epidemiczna się ustabilizuje, to właśnie ten najstarszy stażem zwoła Zgromadzenie Ogólne.

"Nie ma wobec tego, żadnego zagrożenia dla funkcjonowania Sądu Najwyższego" - zaznacza Laskowski.

Przez koronawirusa prace Sądu Najwyższego zostały w dużej mierze zawieszone (z wyjątkiem spraw uznawanych za pilne). "Sędziowie i asystenci sędziów pracują zdalnie, praca sekretariatów odbywa się w ograniczonej obsadzie kadrowej. Stan taki trwa od 16 marca br. i na podstawie ostatniego zarządzenia Pierwszej Prezes ma trwać do 4 maja" - pisze Laskowski.

Więcej o: