Jak uszyć maseczkę lub zrobić ją bez szycia? Wystarczy zwykła koszulka lub... worek do odkurzacza

Od czwartku 16 kwietnia musimy zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych. Można użyć w tym celu profesjonalnej maski chirurgicznej, ale także szalika, chusty lub własnoręcznie zrobionej maseczki. Jak taką wykonać? Podpowiadamy, jak uszyć lub zrobić maskę ochronną bez szycia.

Aby uszyć maseczkę z bawełny, wystarczy kawałek materiału oraz gumki lub sznurka. Przed przystąpieniem do szycia warto jednak wyprać materiał, z którego ma powstać maska, odkazić miejsce pracy oraz umyć ręce. Metod na uszycie maseczki jest kilka, a w internecie można znaleźć wiele instrukcji. Poniżej przedstawiamy dwa przykłady.

 
 

Jak zrobić maseczkę bez szycia? 

Prowizoryczną maseczkę możemy zrobić także bez szycia. Jeden ze sposobów pokazał naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych dr Jerome Adams. Na nagraniu udostępnionym na YouTubie widać, że zakrycie twarzy można zrobić w zaledwie 40 sekund, używając w tym celu szalika, ręcznika lub starej koszulki, a także gumek recepturek. Wystarczy złożyć materiał kilkukrotnie, następnie przewlec przez niego gumki i złożyć krawędzie materiału do środka.

 

Dr hab. Monika Wojtaszek-Dziadusz z Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyła instrukcję, która pokazuje, jak zrobić maseczkę bez szycia z worka od odkurzacza. Aby zrobić cztery maseczki, trzeba użyć wykonanego z włókniny czystego worka, czterech spinaczy, ośmiu gumek recepturek i zszywacza. Przydatne będą także pokrywka, nożyczki, coś do pisania i linijka. Szczegółowe instrukcje można znaleźć na Facebooku.

Więcej o: