Główny epidemiolog Szwecji: Koronawirus może pozostać z nami już na zawsze

- Nie sądzę, by koronawirus kiedykolwiek zniknął - stwierdził główny epidemiolog Szwecji w rozmowie z amerykańskim think tankiem German Marshall Fund. Zdaniem Andersa Tengella największa luką w szwedzkim systemie walki z koronawirusem okazało się nieprzestrzeganie procedur w domach spokojnej starości.

Gdy w większość europejskich rządów decydowała się na zamknięcie kin, galerii handlowych i sklepów, w Szwecji zawieszono działalność szkół, ale nie ograniczono w znaczącym stopniu możliwości poruszania się obywateli. Jak dotąd w tym kraju odnotowano blisko 12 tys. przypadków zakażenia koronawirusem i 1,2 tys. zgonów.

 

Za głównego architekta szwedzkiego modelu "przejścia" przez czas epidemii SARS-CoV-2 uważa się głównego epidemiologa tego kraju Andersa Tegnella. 

Główny epidemiolog Szwecji: Koronawirus może pozostać z nami na zawsze

W środę Tegnell wziął udział w wideorozmowie z amerykańskim think tankiem German Marshall Fund. Szwedzki epidemiolog stwierdził, że choć w jego kraju nie wprowadzono twardych zakazów, to obywatele wzięli sobie do serca zalecenia, by ograniczyć kontakty towarzyskie. - Na ulicach Sztokholmu ruch samochodowy zmniejszył się dziesięciokrotnie - powiedział Tegnell. Jego zdaniem o największej luce w szwedzkim modelu walki z epidemią można mówić w przypadku domów spokojnej starości.

- Szwecja ma wyższy wskaźnik dobowych zgonów niż sąsiednie kraje. Jednocześnie są to zdecydowanie mniejsze liczby niż w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Jeśli możemy mówić o naszej porażce, to uzasadnione jest to w kontekście domów opieki dla osób starszych. Tam rzeczywiście wystąpiły problemy i nie zastosowano odpowiednich procedur higienicznych. Ponad połowę zgonów wśród starszych ludzi odnotowano właśnie w domach spokojnej starości - tłumaczył główny epidemiolog Szwecji.

Tegnell pokusił się też o stwierdzenie, że wirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie nigdy już nie zniknie. - Kraje, które uważają, że uda im się wyeliminować wirusa całkowicie, są w błędzie. Być może będzie on w przyszłości przyczyną corocznych epidemii - powiedział Tegnell. 

Zobacz wideo Trump kontra koronawirus. Najbardziej absurdalne wypowiedzi amerykańskiego prezydenta
Więcej o:
Komentarze (174)
Główny epidemiolog Szwecji: Koronawirus może pozostać z nami już na zawsze
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 70 razy 40

  Przynajmniej jeden, który liczy się z realiami, a nie polega na wierze w cuda.

 • hanoli776

  Oceniono 39 razy 23

  Co już wiadomo w związku z tzw. pandemią: 1. Nie wolno wychodzić z domu, ale w razie potrzeby możesz. 2. Maski wcale nie pomagają, ale dokładnie od 16.04 należy nosić szaliki lub maski, bo wtedy zaczną pomagać. 3. Sklepy są zamknięte, ale sklepy budowlane są otwarte. 4. Wirus ten jest zabójczy, ale w zasadzie to nic strasznego. 5. Rękawiczki nie pomogą, ale są potrzebne żeby wejść do sklepu. 6. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polek i Polaków, ale ważniejsze jest przeprowadzenie wyborów. 7. Wirus nie wpływa na dzieci, ale dzieci są w niebezpieczeństwie. 8. Nie ma odpowiedniego sprzętu, ale w razie potrzeby będzie go wystarczająco dużo. 9. Istnieje wiele objawów, ale w ponad 80% przebieg jest bezobjawowy. 10. Możesz nie wiedzieć, że jesteś zarażony i zarażać innych ale test ci nie przysługuje dopóki nie zaczniesz mieć typowych objawów. 11. Nie możesz sam iść do starszych krewnych, ale możesz zamówić im dostawę kurierem, który ma kontakt z setkami ludzi dziennie. 12. Mandaty nie są w żaden sposób prawnie uzasadnione, ale mogą ci wlepić mandat 30 tys. 13. Nie ogłoszono stanu wyjątkowego, ale władze zachowują się tak, jakby był. 14. Nie ma aresztu domowego, ale nikt nie powinien wychodzić. 15. Po powrocie z zagranicy wszyscy są objęci przymusową 14- dniową kwarantanną, ale nie kierowcy ciężarówek. 16. Duża część przypadków zakażeń dotyczy osób wracających zza granicy, ale ściągamy je do kraju samolotami. 17. Dane osobowe są chronione przez prawo, ale musisz udostępnić je aplikacji kwarantannowej. 18. Wybory są tajne, ale jak wypełnisz kartę do głosowania przy wyborach korespondencyjnych musisz podać swój pesel. 19. Wirus żyje na różnych powierzchniach przez dwie godziny, albo cztery, albo sześć, nie, albo 28 dni. 20. Wirus utrzymuje się w powietrzu do kilku godzin, ale bezpieczna odległość to 1,5 albo 2 metry, albo 4, albo 8 albo rzut beretem. 21. Należy mieć czyste szyby i widoczne tablice rejestracyjne ale nie wolno myć samochodów. 22. Należy dbać o bezpieczeństwo, ale nie można wymienić kół na letnie. 23. Na otwartym cmentarzu wirus zabija (bo to teren zielony), ale nie Kaczyńskiego. 24. Zamknięte są lasy i parki narodowe bo tam niebezpiecznie, ale jak już musisz się przewietrzyć to idź na spacer w centrum miasta. 25. Po Świętach powoli będziemy uruchamiać gospodarkę, ale w maju rządzący planują ogłosić klęskę. 26. PKB w 2020 roku spadnie ok. 3%, ale w 2021 wzrośnie o ok. 5%. 27. Możesz wyjść na spacer z psem, ale jak nie masz psa to albo sobie kup albo siedź w domu. 28. W Biedronce może przebywać 15 osób jednocześnie + załoga, ale w kościele o powierzchni x razy większej 5 osób i ksiądz. 29. Rząd jest przygotowany na każdą ewentualność, ale jak nie jest przygotowany to napisze ustawę w 15 minut. 30. Sanepid jeszcze nikogo nie wyleczył, ale każdego może ukarać. Wszystko jest takie jasne. Czy czegoś nie rozumiecie?

 • malepifko

  Oceniono 40 razy 20

  Rozsądni ludzie doskonale o tym wiedzą. Wirus sam z siebie nie przeminie, bo niby jak? Jedyna szansa, szczepionka i leki, ale to na razie melodia przyszłości.

 • acototak

  Oceniono 20 razy 12

  "Szwecja ma wyższy wskaźnik dobowych zgonów niż sąsiednie kraje. Jednocześnie są to zdecydowanie mniejsze liczby niż w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych."
  Co prawda nie dobowe, ale w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Szwecja 119 zgonów na milion mieszkańców, USA 86 zgonów na milion.

 • 0roman0

  Oceniono 10 razy 8

  Ja natomiast uważam że ten wirus był z nami od czasu pierwszych Homo. Ta pandemia była w naszych genach. Dlaczego? Dlatego że posiadamy uszy które okazały się niezbędne do zakładania maseczek. Gdy ludzkość kiedyś w przyszłości straci uszy będzie to znaczyło że koronawirus przestał istnieć.

 • znajomyjlo

  Oceniono 9 razy 7

  Zdecydowanie uważam że prof Tegnell ma rację, trzeba ograniczać niekontrolowany rozwój epidemii ale wirus będzie musiał przez społeczeństwo "przejść". Izolować starszych, monitorować sytuację, wprowadzić reżimy sanitarne i - poza tym - pozwolić na w miarę normalne życie.
  Jestem również przekonany - choć jak mówi tez prof. Tegnell dyskusja będzie trwała latami - że śmiertelność wirusa jest na poziomie 0,4-0,8% czyli dość zbliżone do grypy.
  Mają mądrego człowieka a my mamy głupców, bezwolne kukiełki czekające na decyzję Kaczyńskiego. A tutaj jego wiedza jest zerowa, niestety nigdy nie słucha siebie dlatego jesteśmy zdani na intuicję dziada z Źoliborza. Gospodarka zostanie zarżnięta a przez paniczne działania rządu będziemy najpierw za długo zamrożeni a potem dwa lata sparaliżowani - zanim przechorujemy.
  Efekt będzie najgorszy ze wszystkich - bo ani nie uratujemy gospodarki (jak Szwedzi) ani ludzi (jak Czesi, Słowacy) a nawet gorzej niż Włochy - bo taka ilość ludzi u nas też umrze ale będzie to trwało nie pół roku a dwa lata wciąż paraliżując społeczeństwo.
  Ale rządzenie poprzez strach to ulubiona forma sprawowania rządów przez każdą dyktaturę a kaczystan w szczególności.

 • myszoptak

  Oceniono 9 razy 7

  No i co wielkiego?
  Wirus Kaczy też już pozostanie na zawsze.
  A wirus czarnej zarazy istnieje 2020 lat.

 • witoldpolak

  Oceniono 11 razy 5

  "... Nie ma zmarłego na "tego" koronawirusa - prof. Püschel

  8 kwietnia ukazał się w "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ciekawy wywiad z prof. Klausem Püschelem, który wykonuje sekcje zwłok osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa. Püschel jest dyrektorem Instytutu Medycyny Sądowej w klinice uniwersyteckiej w Hamburgu.

  Na pytanie, co do tej pory ustalił, odpowiada:

  "Ustaliliśmy, że przyczyny śmierci są różne. Nie ma zmarłych na "tego" koronawirusa, jak sugerują statystyki. Zamiast tego jest bardzo dużo przyczyn związanych z koronawirusem. Nade wszystko trzeba stwierdzić, że choroby współistniejące odgrywają bardzo istotną rolę w przebiegu choroby. [..] u nas w Hamburgu wszyscy zmarli mieli jednocześnie wiele chorób i wszyscy z reguły w starszym wieku. Do tej pory nie mieliśmy żadnych przypadków zgonów ludzi młodych albo kogoś, kto był wcześniej zdrowy. Większość przypadków są to formy mieszane, przy których dużą rolę odgrywała intensywna terapia i towarzyszące czynniki, jak inne infekcje."

  Prof. Püschel wyjaśnia również bardziej szczegółowo na co chorowały osoby, które badał:

  "Byli to ludzie, którzy już wcześniej mieli poważne choroby płuc, poważne choroby serca, ale również choroby innych układów narządów, po części chorych na raka. A więc wszystko choroby, które z jednej strony osłabiają siły obronne organizmu w odniesieniu do kompensacji przy dodatkowych obciążeniach, a z drugiej są związane ze słabym systemem immunologicznym.

  Warto dodać, że w telewizji ZDF w programie Markusa Lanza Klaus Püschel stwierdził:

  "Wyraziłem się mocno, ale to są starzy i chorzy ludzie, spośród których niektórzy i tak by umarli"

  Na pytanie o doniesienia, że chorują również ludzie młodzi, dyrektor instytutu odpowiada:

  "W obecnej chwili nie pasuje to do naszych wyników badań. Oczekuję jednak, że również w Hamburgu będziemy mieli takie nadzwyczajne, pojedyncze przypadki."

  Uczony wyciąga następujące wnioski:

  "Osobiście uważam, że zagrożenie niebezpiecznym przebiegiem choroby u młodych i zdrowych ludzi jest znikomo małe. To nie powinno nas niepokoić. Na zasadzie wyjątku mamy poważne przebiegi choroby u młodych ludzi z chorobami współistniejącymi, jak również, być może, w ekstremalnych przypadkach u tych, u których infekcja wystąpiła szczególnie intensywnie. Ale tego nie możemy na razie potwierdzić bazując na naszym doświadczeniu. Duża większość populacji przejdzie tę chorobę z stosunkowo znikomymi symptomami i trzeba podkreślić, że wszyscy ją przejdziemy do momentu uzyskania odporności stadnej."

  Na pytanie czy widzi jakieś różnice w ciałach zmarłych w porównaniu do innych chorób zakaźnych odpowiada:

  "Nie. Obraz jest podobny do innych infekcji wirusowych w drogach oddechowych i płucach. Myślę, że z czasem ustalimy coś szczególnie związanego z COVID-19, ale zasadniczo przebieg i obraz organów wewnętrznych jest taki sam.
  ..."

 • myszoptak

  Oceniono 7 razy 5

  To tak będzie jak z prezydĘtem budyniem?
  Na zawsze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX