Maseczki w kościele. Czy zakrywanie ust i nosa w czasie mszy jest obowiązkowe?

Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Czy takim miejscem jest także kościół? Czy ksiądz i wierni muszą nosić maseczki podczas mszy świętej? Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia.

W związku z wprowadzeniem obowiązku zakrywania ust i nosa pojawiło się wiele pytań o interpretację nowych przepisów. Osoby wierzące mają wątpliwości, czy konieczne jest noszenie maseczki podczas mszy świętej lub innego nabożeństwa. W rozmowie z Wirtualną Polską mówił o tym wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Jeśli chodzi o miejsca  kultu religijnego, otrzymaliśmy bardzo wiele głosów w toku konsultacji zarówno od wiernych, jak i też od Konferencji Episkopatu Polski i podjęliśmy decyzję o tym, że osoby sprawujące msze, prowadzący obrzędy religijne nie będą miały obowiązku noszenia maseczki w trakcie - powiedział Cieszyński.

Zapytany o to, co z osobami, które będą chciały przyjąć komunię świętą, wiceminister zdrowia odpowiedział, że osoby biorące udział w liturgii "powinny w trakcie nosić maseczki, ponieważ znajdują się w miejscu publicznym". 

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Czy w kościele trzeba nosić maseczkę?

O tym, czy i kto musi zakrywać nos i usta w miejscach kultu religijnego mówi także projekt rozporządzenia, który został przekazany do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Czytamy w nim, że:

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa [...] w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego [...] Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku [...] duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania.
Więcej o: