Włochy: policja wkroczyła do władz regionu Lombardia. Badane przypadki zgonów w domach opieki

Funkcjonariusze policji z wydziału gospodarczego i finansowego przeszukali w środę siedzibę departamentu opieki społecznej władz Lombardii. Śledczym zależało na dokumentach dotyczących dyrektyw, które były wydawane lokalnym domom opieki. Tylko w jednym z takich domów w ciągu ostatniego 1,5 miesiąca zmarło ponad 150 starszych osób.

Prokuratura w Mediolanie bada sprawę licznych zgonów, do których w ostatnich dochodziło w domach opieki społecznej na terenie Lombardii. W środę do siedziby departamentu opieki społecznej wkroczyli funkcjonariusze policji z wydziału ekonomicznego i finansowego, by zebrać dokumentację dotyczącą dyrektyw, które były wydawane w ostatnich tygodniach domom opieki społecznej - podaje "La Stampa".

Dzień wcześniej przez kilkanaście godzin zbierano dokumentację w mediolańskim domu Pio Albergo Trivulzio, w  którym w ciągu ostatnich kilku tygodni zmarło ponad 150 podopiecznych w podeszłym wieku.

Jak informuje "Il Fatto Quotidiano", w domu opieki miało dojść do nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, miało tam też brakować m.in. masek i innej odzieży ochronnej. Władzom Pio Albergo Trivulzio zarzuca się "zaniedbania i nieostrożność".

Sytuację mogła znacznie pogorszyć też decyzja władz Lombardii z 8 marca, która pozwalała domom opieki na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, których stan nie był na tyle poważny, by wymagał leczenia szpitalnego.

Koronawirus we Włoszech

Od wtorku z powodu koronawirusa zmarło we Włoszech 578 osób, najmniej od 13 marca. W tym samym czasie przybyło 2667 przypadków zachorowań na COVID-19.

Oznacza to nieznaczną poprawę sytuacji na Półwyspie Apenińskim. Poprzedniej doby zmarły 602 osoby i odnotowano 2972 przypadki zakażeń. Jak informuje włoska Obrona Cywilna od początku epidemii zmarło w kraju 21 645 osób. Liczbę zachorowań ocenia się na 165 155.

Włochy wraz z Hiszpanią i Stanami Zjednoczonymi są najbardziej dotkniętymi pandemią krajami świata.

Zobacz wideo Jak wygląda dezynfekcja miejsc publicznych?
Więcej o: