Jaka powinna być maseczka? Ministerstwo Zdrowia wymienia pięć cech

Od czwartku 16 kwietnia każdy z nas będzie miał obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Jaka powinna być maseczka, której będziemy używać w tym celu? Wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że maska, która służy nam do zasłaniania ust i nosa, powinna:

  • być wygodna i szczelnie przylegać do twarzy,
  • posiadać nauszniki,
  • składać się z wielu warstw tkaniny,
  • pozwalać na swobodne oddychanie,
  • nadawać się do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany kształtu.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej możemy używać także szalika czy chustki. Ważniejsze od tego, czego użyjemy w tym celu, jest to, abyśmy zasłaniali zarówno usta, jak i nos. 

Noszenie maseczki w miejscach publicznych. Gdzie trzeba ją mieć, a gdzie nie?

Gdzie będziemy musieli nosić maseczkę? Z informacji znajdujących się na stronie rządowej wynika, że "wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy". Minister zdrowia Łukasz Szumowski precyzował te zasady w rozmowie z RMF FM. Wyjaśnił m.in. czy trzeba nosić maseczkę w samochodzie.

- W samochodzie jesteśmy najczęściej w tym gronie, w którym żyjemy w domu albo sami. Natomiast jeżeli jest to publiczna przestrzeń, np. transport publiczny, jak najbardziej tak. W biurach i zakładach pracy to zależy od pracodawcy. Najczęściej biuro powinno być zdalne i to jest zalecenie dużo bardziej racjonalne - mówił Łukasz Szumowski, wyjaśniając, że jeśli w biurze nie ma możliwości przejścia na pracę zdalną, pracodawca może wprowadzać albo bezpieczne odległości między pracownikami, albo noszenie maseczek.

Zobacz wideo Trump kontra koronawirus. Najbardziej absurdalne wypowiedzi amerykańskiego prezydenta

Przypomnijmy, że obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej został ogłoszony podczas konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia w czwartek 9 kwietnia. 15 kwietnia mają zostać opublikowane szczegółowe wytyczne dotyczące nowych obostrzeń.