Radom. Rusza produkcja polskich testów na koronawirusa. Miesięcznie powstanie nawet ich 100 tys.

W jednym z zakładów firmy Medicofarma w Radomiu rozpoczęła się produkcja opracowanych przez Polaków testów na koronawirusa. Pierwsza część z nich ma być rozesłana do niektórych szpitali i laboratoriów już na początku przyszłego tygodnia.
Zobacz wideo Czy to dobry czas na odmrażanie gospodarki?

Jak informuje portal tvp.info rząd zamówił 150 tysięcy testów, które już są produkowane w zakładzie firmy Medicofarma znajdującej się w Radomiu. Na uruchomienie produkcji pierwszej partii Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło już 8 mln złotych.

Ruszyła produkcja pierwszych polskich testów na koronawirusa. Na początku powstanie ich 10 tysięcy

Testy produkowane są na podstawie autorskiej metody wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 opracowanej przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. "To wielki sukces młodych badaczy, którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie 3 tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc" - napisano na Facebooku PAN. Będą one analizować obecność RNA wirusa w pobranej próbce. Testy zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia, który rozdysponuje je do szpitali i laboratoriów w Polsce.

- Produkcja ruszyła, a pierwsze testy nazywamy serią pilotażową. Planujemy, że na początku przyszłego tygodnia będzie już ona rozesłana po niektórych laboratoriach i szpitalach. Ministerstwo Zdrowia zdecyduje, komu je przydzielać. Dla nas jest to ważny etap, bo jeżeli diagności laboratoryjni będą mieli jakieś uwagi, będą mogli je nam jak najszybciej przekazać. Chodzi m.in. o instrukcję użytkowania czy sposób przygotowania - powiedział w rozmowie z portalem prezes zarządu Medicofarmy Cezary Kilczewski.

W pierwszej serii wyprodukowanych ma zostać 10 tysięcy testów. Docelowo firma chce wytworzyć minimum 70-100 tysięcy testów w skali miesiąca. - Jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z założeniami, to w kolejnych tygodniach możemy produkować zapewne tyle, ile rząd będzie w stanie testować próbek - dodał prezes Medicofarmy.

Instytut PAN przy produkcji porozumiał się z trzema polskimi firmami: poznańską Future Synthesis, gdyńską A&A Biotechnology oraz Medicofarmą. Dwie pierwsze firmy będą odpowiedzialne za dostarczenie elementów testu i odczynników, a trzecia zajmie się jego produkcją i rejestracją.

Więcej o: