MZ o obowiązku zakrywania ust i nosa w pracy oraz w samochodzie. W środę szczegółowe wytyczne

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że w środę 15 kwietnia opublikowana zostanie nowelizacja rozporządzenia, na mocy którego został wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa. Dokument ma precyzować, kiedy trzeba nosić maseczkę, a kiedy nie ma takiej konieczności.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił o nowych obostrzeniach podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia pojawi się w środę 15 kwietnia. Ma ona jasno wskazywać, kiedy będziemy mieli obowiązek noszenia maseczki.

- To będzie doprecyzowane: tam, gdzie spędzamy czas z rodziną, jedziemy wspólnie samochodem, to tej maseczki czy zasłaniania twarzy nie trzeba będzie stosować. W miejscu pracy, jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest zapewniony odstęp między pracownikami, są zapewnione płyny dezynfekcyjne, tam nie ma i nie będzie wymogu, żeby też stosować maseczkę. Oczywiście tam, gdzie kontakt między osobami jest bliski, zawsze można te maseczki wprowadzić - mówił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił, że noszenie maseczek będzie konieczne np. podczas wyjścia na spacer, do sklepu, do urzędu, na pocztę czy do apteki. Zaznaczył, że nie trzeba będzie nosić profesjonalnych masek, a szalik czy chusta w pełni wystarczą. Rząd ma także opublikować instrukcję, jak samodzielnie wykonać maseczkę zasłaniającą usta i nos. 

Wiceminister zdrowia: Wątpliwości dotyczące przepisów o noszeniu masek są racjonalne

Przypomnijmy, że podczas konferencji prasowej w czwartek 9 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nakaz ten ma obowiązywać od 16 kwietnia. Zapowiedź dotycząca nowego przepisu okazała się jednak nieprecyzyjna. W internecie pojawiają się pytania np. o to, czy maskę można zdjąć na terenie prywatnego parku. Podobnie jak Wojciech Andrusiewicz, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński również zapowiedział, że rząd poda bardziej szczegółowe wytyczne przed nadchodzącym czwartkiem.

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

- Naszą intencją było to, aby wtedy, kiedy wychodzimy na dwór, wychodzimy z domu, zawsze mieć na sobie i zakrywać nos i usta taką maską. Jeżeli chodzi o doprecyzowanie tych przepisów, to ono najprawdopodobniej się pojawi [...] przed czwartkiem, czyli przed dniem, w którym te przepisy mają wejść w życie - powiedział Cieszyński.

Wiceminister zdrowia stwierdził, że pytania o to, gdzie trzeba nosić maskę, a gdzie nie, "są racjonalne", a do wątpliwości obywateli należy się odnieść. Poinformował, że obowiązujące przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw i wyjaśnione na stronie gov.pl.

Więcej o: