Ursula von der Leyen: Niewykluczone, że osoby starsze trzeba będzie izolować do 2021 roku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild", że być może konieczna będzie izolacja osób starszych i schorowanych aż do 2021 roku, aby chronić je przed zakażeniem koronawirusem.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że starsi ludzie powinni przygotować się na wiele miesięcy ograniczonych kontaktów międzyludzkich. Oceniła, że izolacja osób starszych będzie konieczna do momentu opracowania szczepionki na koronawirusa.

"Wiem, że jest to trudne i że izolacja jest ciężarem, ale jest to kwestia życia i śmierci. Musimy pozostać zdyscyplinowani i cierpliwi. Będziemy musieli nauczyć się żyć z tym wirusem przez wiele miesięcy, prawdopodobnie do przyszłego roku" - powiedziała  Ursula von der Leyen w rozmowie z "Bild"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że osoby młode i zdrowe będą mogły przemieszczać się swobodnie wcześniej niż osoby starsze i schorowane. Wyraziła także nadzieję, że europejskie ośrodki badawcze opracują szczepionkę na koronawirusa do końca 2020 roku.

Zobacz wideo Jakie mandaty grożą za nieprzestrzeganie obostrzeń?

Przewodnicząca KE odradza planowanie tegorocznych wakacji

Ursula von der Leyen zaapelowała, aby Europejczycy wstrzymali się z planowaniem tegorocznych wakacji. Stwierdziła, że "w tej chwili nikt nie może dokonać wiarygodnych prognoz na lipiec i sierpień". Stanowisko von der Leyen pokrywa się ze słowami prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który mówił w piątek 10 kwietnia, że zewnętrzne granice Unii Europejskiej mogą zostać zamknięte nawet do września, by zapobiec kolejnej fali zakażeń. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaapelowała do państw należących do strefy Schengen, aby przedłużyć zamknięcie granic do 15 maja - przypomina portal schengenvisainfo.com. 9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że granice Polski będą zamknięte do 3 maja. Niewykluczone jednak, że obostrzenie to zostanie wydłużone. 

Więcej o: