"Vice": Polska wśród krajów, które wykorzystują koronawirusa do celów politycznych

Amerykański magazyn "Vice" przygotował ranking niemal 30 państw z całego świata, które "wykorzystują epidemię koronawirusa do represjonowania swoich obywateli". W rankingu znalazła się także Polska, która zajęła miejsce między Ugandą i Ghaną.

"Większość rządów na całym świecie mierzy się z niespotykaną dotąd skalą kryzysu wywołaną epidemią koronawirusa oraz tym, co muszą zrobić, aby chronić swoich obywateli i gospodarki. Niestety dziesiątki państw wykorzystują ten moment jako okazję do przełamania i umocnienia swojej władzy" - napisano we wstępie artykułu opublikowanego w "Vice". Jako przejawy umacniania władzy dziennikarze wymieniają m.in. opóźnianie lub zmuszanie obywateli do brania udziału w wyborach, zwiększanie uprawnień policji, inwigilowanie obywateli poprzez aplikacje śledzące czy cenzurę.

Polska na 6. miejscu wśród krajów, które wykorzystują epidemię koronawirusa "do represjonowania obywateli i umacniania władzy"

Analityk ds. technologii i demokracji we Freedom House Alle Funk przyznaje, że w niektórych krajach widoczny jest jedynie "wierzchołek góry lodowej" wprowadzanych przez władze zmian. - Rządy na całym świecie, niezależnie od tego, czy są autorytarne jak Chiny i Rosja, czy są krajami "na granicy" jak Węgry, czy Filipiny, wykorzystują ten kryzys, by rozszerzyć swoją władzę i osłabić prawa ludzi - mówi Allie Funk. Także eksperci ONZ przestrzegali światowych liderów, by nie wykorzystywali epidemii koronawirusa do łamania zasad praworządności.

Zobacz wideo Jak trzymiesięczny lockdown wpłynie na gospodarkę? „Odbicie w kształcie „kulfona V” jest możliwe”

Według magazynu "Vice" prawie 30 krajów nie posłuchało ostrzeżeń ONZ i wykorzystują COVID-19 jako pretekst do łamania demokracji lub umacniania władzy. Są to:

 1. Rosja - za aplikacje do śledzenia obywateli, które poza lokalizacją miały zbierać dane z kamer oraz płatności kartami kredytowymi. Opozycja nazywa te środki "cyber-gułagiem", ostrzegając, że władze zostawią w mocy te środki nawet po zakończeniu epidemii.
 2. Kambodża - ustawa wprowadzona w związku ze stanem wyjątkowym pozwala rządowi cenzurować wszystkie media, portale społecznościowe oraz śledzić połączenia telefoniczne.
 3. Chiny - władze wprowadziły nową aplikację, która śledzi przemieszczanie się obywateli i wysyła zebrane informacje na policję.
 4. Filipiny - prezydent Rodrigo Duterte zezwolił policji użycie broni palnej wobec osób, które sprzeciwią się nakazom nałożonym na obywateli. Za naruszenie godziny policyjnej osoby te zamykane są w klatkach dla psów.
 5. Uganda - policja została wysłana do schroniska dla osób LGBTQ+ i aresztowała 20 osób za łamanie zasad dot. zgromadzeń (do 10 osób).
 6. Polska - znalazła się w rankingu za przeforsowanie wyborów prezydenckich w maju, mimo zawieszenia kampanii z powodu epidemii.
 7. Ghana - wprowadzono nowe obostrzenia dot. przemieszczania się, które nie mają klauzuli wygaśnięcia.
 8. Białoruś - prezydent Aleksander Łukaszenko nie wprowadza obostrzeń oraz zaleca obywatelom sposoby na wzmocnienie organizmu, które nie sprawdzają się w przypadku epidemii. Z tego powodu w ostatnim tygodniu nastąpił gwałtowny wzrost przypadków zakażeń.
 9. Wenezuela - policjanci próbowali aresztować siedmiu opozycjonistów za krytykowanie przygotowań rządu do walki z koronawirusem.
 10. Tajlandia - premier Prayuth Chan-ocha może nakładać godzinę policyjną oraz cenzurować media. Dziennikarze są prześladowani po publikacji materiałów krytykujących rząd.
 11. Chile - władze, chcąc uciszyć protesty, które od miesięcy organizowane są w tym kraju, wysłały na ulice wojsko.
 12. Boliwia - dekret rządowy pozwala ścigać każdego, kto krytykuje politykę władz, a tym samym naruszana jest wolność słowa obywateli i mediów.
 13. Izrael - premier Benjamin Netanjahu zatwierdził wykorzystywanie danych komórkowych do śledzenia ognisk wybuchu koronawirusa. Polityk nakazał zamknięcie wszystkich sądów - tym samym proces, w którym oskarżony jest o korupcję, zostanie opóźniony.
 14. Bangladesz - aresztowani są lekarze, opozycjoniści i studenci, którzy w mediach społecznościowych krytykują rząd w Dhace.
 15. Serbia - zatwierdzono dekret, który daje rządowi całkowitą kontrolę nad informacjami dotyczącymi epidemii koronawirusa.
 16. Myanmar - rozszerzono cenzurę informacji, blokując setki stron internetowych.
 17. Kenia - zwiększono uprawnienia policji. Obawy dotyczące ich nadużywania względem obywateli pojawiły się po tym, jak nastoletni chłopiec został zastrzelony przez policję, gdy podczas godziny policyjnej wyszedł na balkon swojego domu.
 18. Paragwaj - osoby naruszające zasady kwarantanny są karane przez policję m.in. leżeniem na ziemi i powtarzaniem haseł o swojej nieodpowiedzialności. Minister spraw wewnętrznych Euclides Acevedo pochwalił funkcjonariuszy za kreatywność.
 19. Turkmenistan - policja może np. aresztować osoby, które publicznie rozmawiają o koronawirusie.
 20. Egipt - rząd odebrał legitymacje prasowe dwóm dziennikarzom, w których materiałach pojawiła się krytyka władz.
 21. Węgry - Victor Orban wprowadził dekret o stanie nadzwyczajnym bez klauzuli wygaśnięcia. Tylko on jako prezydent może decydować o zakończeniu swoich nowych uprawnień.
 22. Jemen - zawieszono wydawanie papierowych gazet. Mogą być dostępne tylko w formie elektronicznej - czyli mniej dostępnej dla obywateli.
 23. Zjednoczone Emiraty Arabskie - za "rozpowszechnianie plotek" o koronawirusie grozi w tym kraju rok więzienia.
 24. Iran - wprowadzono aplikację, która miała ułatwić lokalizowanie zakażonych osób, a tymczasem dane użytkowników są wysyłane do Ministerstwa Informacji - nie wiadomo, na jak długo i w jakim celu zostały pobrane.
 25. Armenia - wprowadzono szerokie uprawnienia w zakresie wykorzystania danych z telefonów komórkowych.
 26. Korea Północna - za twierdzenie, że nie ma w kraju żadnych przypadków zakażeń. Według ekspertów z powodu COVID-19 zmarły tam już setki osób.
 27. Indie - są krytykowane za gromadzenie danych biometrycznych o obywatelach. Jeden ze stanów zmusza obywateli do wysłania co pół godziny swojego selfie, by przekonać władze o przestrzeganiu zasad kwarantanny.
Więcej o: