Koronawirus w Rosji. Dziesiątki karetek w kolejkach do szpitali. Pacjenci czekali nawet kilkanaście godzin

Rosja zmaga się z olbrzymim napływem zakażonych koronawirusem do moskiewskich szpitali. Internet obiegają nagrania przedstawiające sznury karetek ustawiających się przed placówkami medycznymi. Niektórzy pacjenci musieli czekać w ambulansach nawet kilkanaście godzin.

Jak informuje "The Guardian", w sobotę 11 kwietnia dziesiątki karetek ustawiły się w kolejce przed jednym ze szpitali pod Moskwą. Anonimowy kierowca ambulansu poinformował media, że czekał 15 godzin, aż szpital przyjmie pacjenta, którego transportował. Takie sytuacje zdarzały się jednak przed kilkoma placówkami medycznymi w okolicach rosyjskiej stolicy. O tym, że sytuacja jest trudna, poinformował przedstawiciel Kremla. 

- Sytuacja zarówno w Moskwie, jak i Petersburgu, ale głównie w Moskwie, jest dość napięta, ponieważ liczba chorych rośnie. Istnieje ogromny napływ pacjentów. Obserwujemy szpitale w Moskwie działające niezwykle intensywnie, w heroicznym trybie awaryjnym - mówił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji publicznej. 

To, jak trudna jest sytuacja w Moskwie i jej okolicach, pokazują liczne nagrania przedstawiające sznury karetek ustawiających się przed szpitalami w oczekiwaniu na przyjęcie pacjentów z objawami zakażenia koronawirusem.

 
 
 

Rosyjskie centrum reagowania kryzysowego poinformowało, że szpitale podejmują wszelkie możliwe środki w celu zapewnienia szybkich przyjęć. "The Independent" pisze, że kolejki karetek przed szpitalami były podobno skutkiem błędu logistycznego - pacjentów kierowano do szpitali, w których nie było już wolnych łóżek. 

Moskwa walczy z koronawirusem. Kolejne 24 szpitale będą przyjmować zakażonych

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała we wtorek 14 kwietnia, że kolejne 24 szpitale w Moskwie zostaną dostosowane do tego, aby przyjmować pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Agencja cytuje oświadczenie Miejskiego Departamentu Zdrowia w Moskwie, z którego wynika, że w ciągu kolejnych 10 dni zostanie udostępnionych ok. 20 tys. łóżek dla zakażonych koronawirusem. 

Koronawirus w Rosji

Od początku epidemii w Rosji potwierdzono ponad 18 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Stwierdzono także 148 zgonów spowodowanych COVID-19. 95 z nich dotyczy osób, które zmarły w Moskwie. 

Zobacz wideo „Pracownicy dostaną figę z makiem i rachunek do zapłacenia”
Więcej o: