An-225 Mrija wylądował w Polsce. Największy samolot na świecie przywiózł sprzęt ochronny z Chin

An-225 Mrija wylądował około godziny 10:00 na Lotnisku Chopina w Warszawie. Największy samolot na świecie przywiózł ok. 100 ton sprzętu ochronnego z Chin.

Samolot wystartował z kazachskiego Ałmaty około 2:20 we wtorek polskiego czasu, gdzie odbyło się jego międzylądowanie. Maszyna rozpoczęła przewóz sprzętu medycznego z chińskiego miasta Tianjin. Na jego pokładzie znalazło się 100 ton sprzętu ochronnego, w tym 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic. 

Za organizację transportu odpowiadają państwowe spółki KGHM oraz Lotos. Pierwsza ze spółek wykorzystuje swoje kontakty w celu zakupu sprzętu ochronnego z Chin. Jak dotąd, udało zorganizować się zakup sprzętu medycznego na kwotę w wysokości 15 mln zł. Trafia on bezpośrednio do rządu, skąd odbywa się jego dalsza dystrybucja w zależności od potrzeb poszczególnych szpitali. Dotychczasowo do transportu wykorzystywano Dreamlinery PLL LOT

Największy samolot na świecie wylądował w Warszawie. Przylot można było obserwować tylko przez internet 

Przylot An-225 Mrija to wydarzenie dla miłośników lotnictwa, gdyż antonow jest największym i najcięższym samolotem na świecie. Maszyna radzieckiej konstrukcji miała służyć do przewozu wahadłowców. Ma 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 88,4 metra i ponad 18 metrów wysokości. Obecnie wykorzystywana jest w ukraińskich liniach lotniczych Antonov Airlines. 

To jego pierwsza wizyta w Warszawie oraz trzecia w Polsce. Wcześniej był w Poznaniu w 2003 roku i Katowicach w 2005 roku. Miłośnicy lotnictwa i spottersi nie mogli obserwować przylotu antonowa na żywo w związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. O przestrzeganie tych zasad zaapelowało samo Lotnisko Chopina. Fani musieli zdać się na obserwowanie jego trasy za pomocą flightradar24.com. Sam przylot An-225 Mrija był transmitowany na koncie facebookowym Lotniska Chopina. 

Więcej o: