Jarosław Gowin przedstawił "plan Sośnierza": Uwolnić naród, uwięzić wirusa, zapobiec biedzie

Były wicepremier Jarosław Gowin przedstawił "plan Sośnierza" - pomysł na to, jak poradzić sobie z epidemią koronawirusa. Zakłada on m.in. przeprowadzanie testów na masową skalę, kontrolowanie aktywności obywateli i izolację osób z grupy najwyższego ryzyka.

- Uwolnić naród, uwięzić wirusa, zapobiec biedzie. Dziennie zamrożenie gospodarki kosztuje nas 7-8 mld złotych. Utrzymanie tego stanu doprowadzi do głębokiej zapaści zarówno gospodarczej, jak i zapaści służby zdrowia - powiedział Jarosław Gowin w nagraniu udostępnionym na Twitterze. Były już wicepremier wyjaśnił, że jeszcze będąc w rządzie, wraz z byłym prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, a dziś posłem Porozumienia Andrzejem Sośnierzem opracował plan wyjścia z kryzysu. Nazwał go "planem Sośnierza". 

Zobacz wideo Ludzie boją się utraty pracy z powodu koronawirusa. „Monstrualna zmiana nastrojów”

Jarosław Gowin wzywa do masowych testów i kontrolowania kontaktów Polaków

"Plan Sośnierza" składa się z czterech elementów. Pierwszy z nich to prowadzenie testów na koronawirusa na masową skalę. Były wicepremier chce, aby w Polsce wykonywano ich 60-80 tysięcy dziennie. Ma w tym pomóc polski test na koronawirusa, którego konwalidację ogłoszono 10 kwietnia.

Drugi element to "poddanie kontaktów Polaków jak najściślejszej kontroli". Jarosław Gowin powiedział, że przykłady z zagranicy pokazują, że najlepiej wykorzystać w tym celu aplikacje mobilne, które określają bliskość telefonów komórkowych.

"Plan Sośnierza" zakłada także stworzenie bazy hoteli i sanatoriów, w których izolowane byłyby osoby: zakażone, ale niemające objawów, osoby z lekkimi objawami i osoby, które miały kontakt z kimś zakażonym. Zdaniem Jarosława Gowina szpitale powinny być zarezerwowane dla pacjentów ze średnimi i ciężkimi objawami COVID-19.

Czwarty element "planu Sośnierza" ma być długofalowy. Chodzi o izolację osób z grup najwyższego ryzyka, a więc osób starszych czy cierpiących na przewlekłe choroby. Tacy obywatele mieliby zostać odizolowani i poddani opiece do końca epidemii koronawirusa

- Reszta z nas musi jak najszybciej wracać do pracy po to, abyśmy dźwignęli Polskę z głębokiej zapaści - powiedział Jarosław Gowin.