Ponad 22 tys. ofiar koronawirusa w USA. Gubernator Nowego Jorku: Najgorsze ju za nami

Tylko w niedziel w stanie Nowy Jork z powodu koronawirusa zmaro 671 osb - poinformowa na poniedziakowym briefingu prasowym gubernator Andrew Cuomo. Doda, e najgorsze jest ju za mieszkacami stanu, pod warunkiem, e nadal bd zachowywa si "mdrze".

Stan Nowy Jork znajduje się w czołówce pod względem liczby zachorowań spośród wszystkich innych stanów - dotychczas stwierdzono tam ok. 190 tys. zakażeń, podczas gdy w całych Stanach Zjednoczonych jest to już ok. 550 tysięcy. 

Koronawirus w USA. Gubernator Nowego Jorku: Najgorsze już za nami

Jak poinformował w poniedziałek gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, w niedzielę z powodu zakażenia zmarło 671 osób, po raz pierwszy od tygodnia ta liczba spadła poniżej 700. - Wirus jest bardzo dobry w tym, co robi. To zabójca - skomentował Cuomo.

- Najgorsze jest za nami - pod warunkiem, że wciąż będziemy postępowali mądrze. Pamiętajmy, że trzymamy dłoń na zaworze. Jeśli przekręcimy go zbyt szybko, liczba ofiar znów wzrośnie - mówił gubernator stanu Nowy Jork. - Jeśli będziecie się izolować, zachowywać środki ostrożności, wasza rodzina nie zakazi się. Możemy kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa - wskazał.

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

"Nie wiemy, kiedy to się skończy"

Do szpitali w związku z koronawirusem trafiło w niedzielę niemal 2 tys. osób, liczba hospitalizowanych pacjentów wynosi prawie 19 tys. Według gubernatora Nowego Jorku oznacza to, że krzywa nowych zakażeń spłaszcza się. Cuomo podkreślił, że trudno przewidzieć, co się wydarzy i zaznaczył, że powrót do normalności nie będzie miał miejsca z dnia na dzień. - Nie wiemy, kiedy to się skończy. Nie będzie takiego poranka, kiedy zobaczymy nagłówek mówiący "Alleluja, już po wszystkim" - zaznaczył. Jak dodał, trudna sytuacja tak naprawdę nie skończy się dopóki nie pojawi się szczepionka na koronawirusa, co - jak powiedział - może zająć od roku do 1,5.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych w całych Stanach Zjednoczonych wynosi już ponad 22 tysiące. Według doniesień amerykańskich mediów Donald Trump chciał ogłosić zniesienie obostrzeń od początku maja - odradzają mu to jego doradcy.