Egzaminy bez części ustnej? Piontkowski: Można sobie wyobrazić także tylko tę część pisemną

Dariusz Piontkowski w rozmowie z TVP Info zasugerował, że jeżeli sytuacja epidemiczna w Polsce będzie się rozwijać, egzaminy odbędą się bez formy ustnej. - Można sobie wyobrazić także tylko tę część pisemną - powiedział minister edukacji narodowej.

Dariusz Piontkowski w rozmowie z TVP Info stwierdził, że być może, w zależności od rozwoju sytuacji, egzaminy odbędą się tylko w formie pisemnej.

W zależności od tego jak będzie się rozwijała sytuacja, można sobie wyobrazić także tylko tę część pisemną. Przypomnę, że część ustna egzaminu maturalnego nie ma praktycznie żadnego wpływu na rekrutację na uczelnie i w związku z tym, być może, rzeczywiście będzie warto z tej części egzaminu zrezygnować

- powiedział szef resortu edukacji. Dodał, że uczniowie zostaną wcześniej poinformowani o tym, czy egzaminy ustne się odbędą.

Egzaminy być może dopiero w przyszłym roku

Jak podkreślił Dariusz Piontkowski, "zamknięcia tradycyjnego funkcjonowania szkół wynikało głównie z przesłanek epidemicznych" i do tej pory "doprowadziły do tego, że liczba zachorowań w Polsce jest zdecydowanie mniejsza".

Tegoroczne egzaminy mogą zostać przełożone na koniec czerwca. Informacja o tym, kiedy dokładnie się odbędą zostanie podana z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Piontkowski nie zaprzeczył jednak, że być może konieczne będzie przeniesienie terminów na jesień lub nawet na przyszły rok.

Na razie musimy zobaczyć wynik działania koronawirusa. Jeżeli te wszystkie działania zapobiegawcze przyniosą efekt, za kilka tygodni będzie można w miarę normalnie funkcjonować, chociażby przewrócić zajęcia w szkołach, no to wtedy oczywiście w czerwcu mogłyby się odbyć egzaminy te przesunięte - czyli egzamin ósmoklasisty oraz egzamin maturalny i egzamin zawodowy, który jest planowany na koniec czerwca. Gdyby to nie było możliwe, wówczas będziemy oczywiście planowali także te działania w czasie późniejszym

- powiedział polityk i podkreślił, że w czasie egzaminów zostaną zachowane wszystkie zalecenia służb, m.in. zachowanie odpowiedniej odległości uczniów od siebie czy zakaz gromadzenia się.

Zobacz wideo Pokaż, że masz jaja. Zostań w domu na święta
Więcej o: