Kalisz. Chaos w Domu Pomocy Społecznej. Nie wiadomo, kto może mieć koronawirusa

"Zróbcie nam testy, mamy sytuację zagrażającą zdrowiu i życiu wielu podopiecznych" - takie apele płyną z DPS w Kaliszu, które nagłośniło RMF FM. Wcześniej u niektórych pracowników stwierdzono zakażenia koronawirusem, a ośrodek poddano kwarantannie.

Na Gazeta.pl opisywaliśmy trudną sytuację Domów Pomocy Społecznej w Polsce, jak na przykład ten w Bochni, gdzie zakażonych koronawirusem jest 41 osób i brakuje personelu medycznego. Okazuje się, że fatalnie sytuacja przedstawia się w DPS w Kaliszu.

RMF FM opisuje dramatyczne apele pracowników - nie wiadomo po prostu, kto jest zakażony koronawirusem, a kto nie. "Zróbcie nam testy, mamy sytuację zagrażającą zdrowiu i życiu wielu podopiecznych" - wskazuje personel. Jak zaznaczają pracownicy - dotąd testów nie przeprowadzono.

Czytaj więcej: Koronawirus paraliżuje DPS-y i ośrodki opieki w Polsce. Rozpaczliwe apele o pomoc

"Typowe dla zakażenia koronawirusem", ale testy po świętach

Tymczasem kilka dni temu, jeszcze przed świętami - wylicza RMF FM - u niektórych pracowników administracyjnych wykryto koronawirusa, a cały DPS został poddany kwarantannie. Według relacji rozgłośni, część podopiecznych i pracowników już ma objawy typowe dla zakażenia koronawirusem. Jedna z opiekunek opisywała, że bez wiedzy o tym, kto jest zakażony, nie ma możliwości odizolowania chorych od zdrowych. W efekcie - chaos może sprawić, że zakażą się wszyscy.

Kiedy zostaną pobrane próbki? Wielkopolski Urząd Wojewódzki wskazuje, że we wtorek lub środę.

Więcej o: