Papież wygłosił Orędzie Wielkanocne w niemal pustej bazylice. Apelował o umorzenie długów biednym krajom

Papież w Orędziu Wielkanocnym, które wygłosił po mszy rezurekcyjnej, wezwał Unię Europejską, by sięgnęła po rozwiązania innowacyjne, a jej kraje porzuciły egoizm i solidarnie stawiły czoło pandemii koronawirusa. Zaapelował też o rozluźnienie międzynarodowych sankcji i umorzenie długów krajom najbiedniejszym

Franciszek w pustej bazylice watykańskiej powiedział, że wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa w świecie udręczonym pandemią to inny rodzaj infekcji: infekcja nadziei, którą przekazuje się z serca do serca. Zapewnił o swojej bliskości wszystkich chorych i opłakujących swoich bliskich. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy walczą z pandemią. Wezwał cały świat do solidarności. Powiedział, że Unia Europejska staje dziś przed wyzwaniem, od którego zależy przyszłość jej i całego świata.

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Papież Franciszek apeluje, by umorzyć długi biednym krajom

- Jedyną alternatywą jest egoizm partykularnych interesów i pokusa powrotu do przeszłości, a więc zagrożenie dla pokojowego współistnienia i rozwoju przyszłych pokoleń - powiedział. Zaapelował o przerwanie konfliktów zbrojnych, produkcji i handlu bronią. Według papieża w obecnych okolicznościach złagodzone powinny zostać sankcje, które uniemożliwiają niektórym krajom pomaganie swoim obywatelom. Zwrócił też uwagę na zadłużenie biednych państw.

- Postawmy państwa w sytuacji umożliwiającej zaspokojenie największych potrzeb chwili obecnej, zmniejszając lub umarzając dług ciążący na budżetach krajów najbiedniejszych - powiedział. 

Na zakończenie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Więcej o: