Korespondencyjne wybory prezydenckie. Sondaż: większość Polaków nie weźmie udziału w głosowaniu

Większość Polaków jest przeciwna powszechnemu głosowaniu korespondencyjnemu - wynika z sondażu zleconego przez rp.pl. W badaniu jedynie 28 proc. osób odpowiedziało, że weźmie udział w tak przeprowadzonych wyborach.

W sondażu SW Research, zleconym przez portal rp.pl, zapytano respondentów, czy wezmą udział w wyborach prezydenckich, jeśli będą zorganizowane w formie korespondencyjnej. Odpowiedzi "tak" udzieliło 28,2 proc. "Nie" odpowiedziało aż 47,8 proc. 24 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Głosowanie korespondencyjne. W sondażu większość przeciwko

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą wybory zostaną przeprowadzone drogą korespondencyjną. Będzie to dotyczyło wszystkich wyborców - wcześniej PiS proponował, by w ten sposób głosowały tylko osoby powyżej 65 roku życia oraz objęte kwarantanną. W projekcie przyjętym w poniedziałek zapisano ponadto, że w przypadku epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę dotychczasowego terminu wyborów. Ewentualny nowy termin wyborów prezydenckich musi być jednak zgodny z zapisami Konstytucji, a więc mogą się one odbyć również 17 maja. Obecnie ustawa znajduje się w Senacie, który ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Przeciwko wyborom w maju opowiadają się posłowie koalicyjnego Porozumienia.

Zobacz wideo Czy przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju jest bezpieczne?

Najnowszy sondaż jest kolejnym, z którego wynika, że Polacy nie chcą wyborów w maju. 6 kwietnia w badaniu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" ponad 55 proc. badanych odpowiedziało, że nie oddałoby głosu w wyborach listownych. 38 proc. badanych przyznało, że poszłoby głosować, a 5,6 proc. nie odpowiedziało jednoznacznie.