Ponad 900 ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Najmłodsza osoba miała 11 lat

Od wczoraj w Wielkiej Brytanii życie z powodu koronawirusa straciło 917 osób, a od początku epidemii 9875. Najmłodsza osoba, która zmarła w ciągu ostatniej doby, miała 11 lat. Ze statystyk wynika jednak, że epidemia nieco zwalnia. Liczba zgonów na początku miesiąca podwajała się co trzy dni. Teraz - co pięć. Tamtejszy rząd informuje również o coraz lepszym stanie zdrowia premiera Borisa Johnsona.

Najnowszy bilans przedstawiła szefowa brytyjskiego MSW, Priti Patel. "Podczas, gdy ten wirus przyprawia rodziny o rozpacz, moje myśli, modlitwy i kondolencje kieruję do bliskich przyjaciół i ukochanych ofiar" - mówiła minister.

Dane te nie obejmują jednak wszystkich ofiar - między innymi tych, którzy umierają w izolacji domowej, czy w domach opieki.

Priti Patel podkreśliła, że w warunkach kwarantanny wzrasta na Wyspach przemoc domowa i poinformowała o przeznaczeniu dwóch milionów funtów wsparcia dla infolinii i serwisów internetowych pomagających np. żonom bitym przez mężów, czy maltretowanym dzieciom.

Tymczasem stowarzyszenie brytyjskich medyków alarmuje, że w części placówek brakuje sprzętu dla personelu medycznego: maseczek czy gogli. Według British Medical Association lekarze i pielęgniarki ryzykują życiem. W odpowiedzi rząd przekonuje, że obecnie - po interwencji gabinetu Borisa Johnsona- ekwipunku już nie brakuje, są jednak pewne problemy z dystrybucją. 

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson wraca do zdrowia 

Rząd poinformował też w komunikacie, że stan zdrowia premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona jest coraz lepszy. "Premier nadal robi bardzo duże postępy" - powiedziała rzeczniczka Downing Street. Wczoraj gabinet Borisa Johnsona poinformował, że jego powrót do zdrowia jest na wczesnym etapie.

Boris Johnson zmaga się z koronawirusem od 27 marca. W poniedziałek trafił do szpitala, a dobę później przeniesiono go na oddział intensywnej terapii. Po spędzeniu tam dwóch dni szef brytyjskiego rządu wrócił na zwykły oddział.

Premier jest leczony w szpitalu świętego Tomasza znajdującym się w centralnej części Londynu, nieopodal swojej siedziby na Downing Street i Izby Gmin. Jego obowiązki przejął czasowo szef dyplomacji Dominic Raab. 

Czytaj więcej: 39 ciał w kontenerze-chłodni. Kierowca ciężarówki przyznał się do nieumyślnego zabójstwa

Więcej o: