Cmentarz Powązkowski jest zamknięty, ale nie dla Jarosława Kaczyńskiego. Odwiedził grób matki

Jarosław Kaczyński odwiedził w piątek grób swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej - podaje "Fakt". Prezes PiS przekroczył bramy cmentarza na Powązkach, mimo że nekropolia jest zamknięta dla odwiedzających.

"Fakt" opublikował zdjęcia, na których widzimy Jarosława Kaczyńskiego w otoczeniu ochroniarzy na Cmentarzu Powązkowskim. Prezes PiS odwiedził grób swojej matki, Jadwigi Kaczyńskiej (na grobowcu wypisane są też symbolicznie nazwiska Lecha i Marii Kaczyńskich). Widoczni na zdjęciach ochroniarze zbierali zużyte znicze i zapalali nowe

Jarosław Kaczyński odwiedził grób matki na Cmentarzu Powązkowskim

W rozporządzeniu Rady Ministrów, którym rząd wprowadził ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa, nie ma jednoznacznych przepisów, które zabraniałyby przychodzenia na cmentarz, ale na stronie Archidiecezji Warszawskiej znajduje się informacja, że nekropolia przy ul. Powązkowskiej jest zamknięta dla odwiedzających.

To samo "Fakt" usłyszał w zarządzie cmentarza. - Cmentarz jest zamknięty. Może tylko wejść, jeśli jest pogrzeb, pięć osób z rodziny do pogrzebu - poinformował zarząd.

Zobacz wideo Wicerzecznik PiS komentuje wywiad z Jarosławem Kaczyńskim

Nowacka: Nie mogłam pójść na ten sam cmentarz na grób matki

Wizytę Kaczyńskiego na Powązkach skomentowała Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. "Nie mogłam pójść na ten sam cmentarz na grób matki wczoraj, w 10. rocznicę jej śmierci. Małgorzata Kidawa-Błońska też, kilka dni temu w rocznicę śmierci swojej mamy. Jak tysiące innych ludzi. Jeden człowiek mógł. Bez rocznicy. Bez trybu" - napisała. W piątek, wspominając swoją mamę, podkreślała, że w tym roku - jeśli ktoś czuje taką potrzebę - znicz można zapalić pod jej tablicą na gmachu ministerstwa pracy, ponieważ cmentarz nie jest dostępny dla odwiedzających. 

Epidemia koronawirusa. Ograniczenia

Od kilku tygodni rząd regularnie zaostrza ograniczenia z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa. Do 19 kwietnia przedłużone zostały ograniczeniu w przemieszczeniu się. Zgodnie z nimi wyjścia poza dom należy ograniczyć do minimum, czyli drogi do pracy bądź wizyty w sklepie bądź aptece, a w miejscach publicznych należy utrzymywać bezpieczną odległość 2 metrów od innych pieszych. Ponadto od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych niezbędne będzie zakrywanie ust oraz nosa.

Więcej o: