Medycy z Polski wrócili z misji w Lombardii, szykują raport. "Wszyscy uzyskaliśmy negatywny wynik"

Polscy lekarze po powrocie z Lombardii mają zamiar opracować raport z misji, by w Polsce jeszcze lepiej stawiać czoła koronawirusowi. Piątek przyniósł też świetne informacje na temat ich stanu: nikt z 15-osobowego zespołu nie zakaził się koronawirusem.

Zespół lekarzy z Polski, liczący 15 osób, wrócił 9 kwietnia z Lombardii, największego ogniska koronawirusa we Włoszech. Medycy z zespołu ratunkowego Fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i Wojskowego Instytutu Medycznego przez dziesięć dni pomagali lekarzom w Lombardii, jednocześnie zbierając przydatne informacje na temat tego, jak walczyć z koronawirusem. Zebranym doświadczeniem będą się dzielić już z innymi medykami w Polsce.

Czytaj więcej: Polscy lekarze pomagają i zdobywają wiedzę w Lombardii. "Leczenie będzie bardziej skuteczne"

Żaden z lekarzy z Polski, którzy byli w Lombardii, nie ma koronawirusa

Jednak wracając z takiego miejsca jak Lombardia, kluczową sprawą stał się stan zdrowia lekarzy. Na profilach społecznościowych PCPM w piątek podzielili się oni wspaniałą informacją: żaden (!) z medyków, którzy byli we Włoszech, nie jest zakażony koronawirusem.

Wszyscy uzyskaliśmy negatywny wynik testu na obecność wirusa. To pokazuje, iż nawet pobyt w środowisku ekstremalnym przy zachowaniu rygorystycznych zasad, daje efekty. Przestrzegajcie zasad podczas świąt

- brzmiały słowa dr Pawła Szczucińskiego z PCPM.

Uczestnik misji w Lombardii: Zdobyliśmy bezcenną wiedzę

Dr Szczuciński na antenie RMF FM opowiadał o kulisach misji w Lombardii, mówiąc:

Dzięki nam udało się otworzyć kolejny oddział intensywnej terapii - pracowaliśmy w trzech zespołach po 12 godzin. Pracowaliśmy 10 dni w systemie rotacyjnym. Zdobyliśmy bezcenną wiedzę w walce z koronawirusem. (...). Były takie sytuacje, kiedy decydowano się przerwać leczenie, żeby uniknąć uporczywej terapii, na szczęście nie mieliśmy sytuacji, kiedy musieliśmy wybierać kogo podłączyć do respiratora.

Lekarz zaznaczył przy tym, że stan służby zdrowia w Polsce sprawia, iż ostatecznie izolacja jest najlepszym rozwiązaniem do walki z epidemią. Teraz zespół medyków zajmie się opracowaniem raportu ze swojej misji, który trafi do Wojskowego Instytutu Medycznego.

Więcej o:
Komentarze (54)
Walka z koronawirusem. Medycy z Polski opracowują raport z misji w Lombardii. Dobre wieści: nikt nie zakaził się koronawirusem
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 17

  Przestrzegajcie zasad podczas świąt, powiadają lekarze...
  idźcie na wybory! odpowiada PiS

 • togo13

  Oceniono 20 razy 12

  Najwyższy w Europie % zakażonego personelu medycznego jest w Polsce panie ministrze Szumowski. Ty, nie widząc niebezpieczeństwa w pójściu na wybory narażasz nasze zdrowie a nawet życie. Szalik to nie maska tandetny celebryto.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 9

  stan służby zdrowia w Polsce sprawia, iż ostatecznie izolacja jest najlepszym rozwiązaniem do walki z epidemią...
  czyli w tłumaczeniu na polski: te standardy z 3 świata, które reprezentuje wyposażenie polskich szpitali, nie ochroni nas przed wirusem, a nawet mogą być groźne dla życia i zdrowia ewentualnych pacjentów, czyli zostańcie za wszelka cenę w domu (oczywiście nie dotyczy to prezesa)

 • jael53

  Oceniono 18 razy 8

  Jaśniej nie można było powiedzieć, że ze względu na stan naszej służby zdrowia zdecydowanie najlepiej jest nie ryzykować choroby. To by było na tyle o świetności rządowego przygotowania i samozachwytu nad świeceniem przykładem reszcie świata.

 • obserwator_86

  Oceniono 7 razy 5

  Moment, to kiedy oni konkretnie wrócili ? Przysiągłbym, że jeszcze ze 3 dni temu był od nich jakiś komunikat z Włoch. Jeśli tak, to obecne testy na razie niczego konkretnego nie stwierdzają, poza tym, że nie zarazili się w pierwszym okresie swojego pobytu.

  Testy wiarygodne są wtedy, gdy wykonuje się je w momencie rozwinięcia infekcji - wirusa w organizmie musi być wystarczająco dużo, aby po namnożeniu wyszedł w testach genetycznych. Wypadałoby te 5 dni jednak poczekać z takimi newsami.

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 4

  Jak się stosuje sprzęt ochronny, to zakazeń nie ma. U nas, tuż przed ogłoszeniem informacji o trwającej epidemii, sprzedano po 10 zł zapas super masek kupionych po 400 zł sztuka. Ta sama agencja rezerw materiałowych, która powinna kupowac sprzęt ochronny, a Szumowski był za to OSOBIŚCIE odpowiedzialny na mocy art 46d Ustawy o epidemiach, kupowała węgiel. Szumowski chyba przygotowywał nas na wielką narodową sr.aczkę. DLatego to on, oczywiście wspólnie z Kaczyńskim i Dudą odpowiadają za to że 20 procent zarażonych to lekarze i personel medyczny. Kto policzy ile zgonów nastąpiło przez zamknięte szpitale, niewykonane na czas operacje, praktyczną blokadę podstawowej opieki zdrowotnej. Dziwnym trafem w gazetach codziennie nekrologi.

 • bruna5

  Oceniono 8 razy 4

  Polityczno - religijni psychopaci z PiSu nie będą słuchać jakiś tam "konowałów". Oni wiedzą lepiej i nikt im nie ma prawa czegokolwiek sugerować. Albo jesteś z nimi na zasadzie "nie mów nie, nie podkasuj, siedź na dupie i przytakuj", albo jesteś ich wrogiem.

 • phugoid

  Oceniono 10 razy 4

  to się zbadajcie za kilka dni i wtedy się pochwalcie negatywnym wynikiem

 • m.godwin

  Oceniono 12 razy 4

  Wbrew temu co się mówi, dbają tam o medyków lepiej, niż w państwie z dykty i tektury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX