Wielka Sobota. Ile osób może być w kościele? Czy będzie święcenie koszyczków?

Nowe obostrzenia wprowadzone przez polski rząd ograniczają liczbę osób, które mogą być w kościele. Co więcej, ze względów bezpieczeństwa kościoły w całej Polsce rezygnują z tradycyjnego święcenia koszyczków wielkanocnych. Jak celebrować Wielką Sobotę we własnym domu?

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne będą wyglądać nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Dotyczy to także mszy świętych i kościelnych uroczystości, w tym święcenia pokarmów. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w czwartek 9 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie obowiązujące obostrzenia zostają wydłużone do 19 maja. Chodzi m.in. o liczbę wiernych, którzy mogą zgromadzić się w kościele w jednym czasie.

"We mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów - osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy). Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r., w tym również przez cały okres świąt wielkanocnych" - czytamy na rządowej stronie internetowej poświęconej koronawirusowi. 

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Nowe obostrzenia a święcenie koszyczków. Jak pobłogosławić święconkę?

Ze względu na bezpieczeństwo i obowiązujące obostrzenia w Wielką Sobotę nie odbędzie się obrzęd święcenia wielkanocnych koszyczków. Konferencja Episkopatu Polski zachęca jednak, aby mimo to przygotować tradycyjną święconkę i pobłogosławić ją samemu.

- W Wielką Sobotę zapraszam do publikacji w mediach społecznościowych z hasztagiem #Swieconka zdjęć tradycyjnych koszyczków, m.in. z pisankami, które przygotujemy na Wielkanoc. W tym roku wyjątkowo, ze względu na rygory sanitarne, obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zostanie zastąpiony ich błogosławieństwem w Wielką Niedzielę, którego na początku uroczystego śniadania wielkanocnego dokona ojciec rodziny lub inna osoba. Formułę błogosławieństwa pokarmów można znaleźć m.in. w internecie - mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik

Jak pobłogosławić pokarm w domu? Krótki instruktaż można zobaczyć m.in. na kanale parafii pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie na YouTubie.

 
Więcej o: