Gowin: Polski test na koronawirusa 100-procentowo skuteczny. Uratuje życie wielu z nas

"To już oficjalna informacja: Państwowy Zakład Higieny kowalidował polski test na koronawirusa jako 100-procentowo skuteczny" - ogłosił na Twitterze były wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, "w przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy testów".

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny zakończył proces walidacji polskiego testu na koronawirusa i uznał go jako 100-procentowo skuteczny - poinformował w piątek na Twitterze były wicepremier i były minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę" - dodał polityk.

Test został opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) w Poznaniu, bazuje na odczynnikach polskich producentów, w tym wytworzonych w Instytucie. Test został też wcześniej zweryfikowany w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

"To wielki sukces młodych badaczy, którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie trzy tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc" - poinformowała w piątkowym komunikacie Polska Akademia Nauk.

Jak podkreśla PAN, polski test "ma być tańszy od zagranicznych odpowiedników". Za produkcję testów mają odpowiadać radomskie zakłady Medicofarma.

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

"Projekt ten finansowany był początkowo wyłącznie ze środków własnych Instytutu, jednak ambitne cele produkcji testów na ogromną skalę wymagały wsparcia finansowego. Pierwszą dotację (100 tys. zł) przekazał Wielkopolski Urząd Marszałkowski, wkrótce po upublicznieniu inicjatywy Instytutu zaczęły zgłaszać się firmy i osoby prywatne pragnące wspomóc "Wirusową Grupę Wsparcia". 9 kwietnia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin przyznał Instytutowi dofinansowanie na produkcję 100 tys. testów" - podaje Instytut Chemii Bioorganicznej.

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce

Dotychczas w Polsce stwierdzono 5742 zakażeń koronawirusem (stan na piątek 10 kwietnia, godz. 10). Zmarło 175 osób.

Więcej o:
Komentarze (335)
Gowin: Polski test na koronawirusa 100-procentowo skuteczny. Uratuje życie wielu z nas
Zaloguj się
 • kilo_gwozdzi

  Oceniono 104 razy 74

  Co wiadomo już o koronawirusie: ?Nie możesz wyjść z domu, ale w razie potrzeby możesz. Maski wcale nie pomagają, ale należy je nosić. Sklepy są zamknięte, ale w razie potrzeby są otwierane. Wirus ten jest zabójczy, ale w zasadzie to nic strasznego. Rękawiczki nie pomogą, ale są potrzebne. Wirus nie wpływa na dzieci, ale dzieci są w niebezpieczeństwie. Nie ma odpowiedniego sprzętu, ale jest go wystarczająco dużo. Istnieje wiele objawów, ale możesz zachorować bezobjawowo. Nie możesz iść do krewnych, ale możesz zamówić im dostawę kurierem, który bez masek i rękawiczek kontaktuje się z setkami ludzi dziennie. Mandaty nie są w żaden sposób prawnie uzasadnione, ale są wymierzane. Nie ogłoszono stanu wyjątkowego, ale władze zachowują się tak, jakby był. Nie ma aresztu domowego, ale z domu wychodzić nie można. Nie ma stanu wyjątkowego, ale wojsko na ulicach jest. W lesie nie ma zagrożenia, ale nie możesz wchodzić do pustego lasu. Zwierzęta domowe nie przenoszą wirusa, ale lepiej ich nie dotykać. Cmentarze są otwarte, ale nie można odwiedzać grobów bliskich. Samochodem możesz jeździ, ale nie możesz umyć i wymienić opon.

 • smegolw

  Oceniono 74 razy 66

  Jak pracowali w ramach wolontariatu? CZy kogoś poje....... Wydajemy 2 mld na ku...zję. kilkaset mln na ojca muchomora a młodzi ludzie naukowcy pracują za darmo nad czymś co jest nam teraz niezbędne żeby przetrwać ten bajzel? Serio? to chyba tylko w Polsce. Powinni dostać okrągłą sumę do podziału.

 • pe_ro

  Oceniono 46 razy 40

  To kolejny dowód na to, że potrzebni nam są naukowcy, lekarze itd. jednym słowem fachowcy a nie politycy.

 • smiki48

  Oceniono 31 razy 27

  dużo cenniejszy jest test stwierdzający czy dana osoba PRZESZŁA zakażenie koronawirusem. Wówczas takich ludzi można dopuszczać do pracy i innych działań bez żadnych zabezpieczeń.
  Dziś wielu ludzi nie wie, ze przeszło zarażenie koronawirusem i stosuje nadmierne środki ostrożności, które w ich sytuacji są całkowicie zbędne.

 • ulcus.rodens

  Oceniono 45 razy 27

  Z całym szacunkiem dla wysiłku wspomnianych naukowców- nie ma w medycynie testow ze 100% czułością i swoistością. Nie ma i już.

 • mat.31

  Oceniono 47 razy 23

  Jeśli ten rząd mówi, że coś jest stuprocentowo skuteczne, to znaczy, że co drugi wynik będzie błędny.

 • niko8472

  Oceniono 20 razy 18

  Czy dobrze rozumiem że chodzi tutaj o znany PCR test tylko że z użyciem wyłącznie polskich odczynników?

 • jacek.placek.pl

  Oceniono 24 razy 14

  A ten Gowin co tak ostatnio pcha się na afisz?
  Brał udział w szambie, więc i tak jest umoczony.

  "Projekt ten finansowany był początkowo wyłącznie ze środków własnych Instytutu, jednak ambitne cele produkcji testów na ogromną skalę wymagały wsparcia finansowego. Pierwszą dotację (100 tys. zł) przekazał Wielkopolski Urząd Marszałkowski"
  Czyli nie Gowin.

  "9 kwietnia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin przyznał Instytutowi dofinansowanie na produkcję 100 tys. testów"
  Na produkcję.
  Kto niby miałby płacić za produkcję? Znowu Owsiak z naszych datków?

 • zwyklaosoba

  Oceniono 20 razy 14

  Dobra, dobra. Nie tak szybko. Jeszcze potrzeba parę dni by jakiś pismesmen położył łapę na dystrybucji tych testów. Skoro zagraniczne kosztują 8 razy drożej, to można kupić polskie (na wyłączność) i sprzed rządowi o połowę taniej. A odpowiedni urzędas to klepnie. W końcu to Pislandia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX