Naukowcy z Kanady: Koronawirus jest groźniejszy dla palaczy. Ciężej przechodzą chorobę Covid-19

Palenie papierosów "otwiera bramę" dla zakażenia koronawirusem - do takich wniosków doszli naukowcy z Kanady. Według przeprowadzonych przez nich testów palenie papierosów może podnieść poziom enzymu, który umożliwia koronawirusowi szybsze dotarcie do płuc.
Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Jak podaje "Bloomberg", wyniki badań kanadyjskich naukowców wskazują na to, że palacze są bardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Według naukowców pracujących pod przewodnictwem Janice Leung ze szpitala w Vancouver w Kanadzie, palacze mogą być też uznani za osoby, które są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby Covid-19. Do tej pory za najbardziej narażonych na zakażenie SARS-CoV-2 i poważny przebieg wywoływanej przez wirusa choroby uznaje się osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, np. mają cukrzycę, obniżoną odporność lub wysokie ciśnienie krwi.

Palenie papierosów, a koronawirus. "Nigdy nie było lepszego czasu ani powodu, by rzucić palenie"

Palacze, podobnie jak osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek płuc. Tam z kolei koronawirus się namnaża i coraz bardziej infekuje organizm. Stwierdzono to na podstawie próbek pobranych od 21 pacjentów z POChP i 21 osób, które nie chorują na to schorzenie, ale palą papierosy. U obydwu grup zauważono podwyższony poziom ACE-2. - Chyba nigdy nie było lepszego czasu ani powodu, by rzucić palenie. To nas może uchronić przed Covid-19 - dodała Janice Leung.

Badania oparto na danych z Chin. W kraju tym wskaźnik śmiertelności wśród osób zakażonych koronawirusem był wyższy u mężczyzn, niż u kobiet. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia około 50 proc. Chińczyków pali papierosy, podczas gdy do palenia przyznaje się tylko 2 proc. kobiet mieszkających w tym kraju. Badanie przeprowadzone zostało także na grupie osób, które rzuciły palenie. Ich poziom ACE-2 był zbliżony do osób, które nigdy nie paliły.

Raport z badania można znaleźć na stronie internetowej European Respiratory Journal>>

Więcej o: