W radomskim szpitalu niemal 200 zakażeń. Połowa to personel. "Mamy katastrofę i chaos"

- Chorzy, u których potwierdzamy zakażenie, są przenoszeni do innych sal, ale w obrębie tego samego oddziału. Do pacjentów bez koronawirusa przychodzi dokładnie ten sam personel, który zajmuje się zakażonymi - alarmuje w rozmowie z portalem tvn24.pl jeden z lekarzy pracujących w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. W placówce stwierdzono dotychczas 199 zakażeń koronawirusem. Władze szpitala przyznają, że sytuacja jest trudna.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu stwierdzono dotychczas 199 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 112 u pracowników placówki - podaje tvn24.pl. Dotychczas sześć osób zmarło.

- Chorzy, u których potwierdzamy zakażenie, są przenoszeni do innych sal, ale w obrębie tego samego oddziału. Do pacjentów bez koronawirusa przychodzi dokładnie ten sam personel, który zajmuje się zakażonymi. Wszystko to dzieje się bez żadnej aseptyki. Nie ma niczego, co by dezaktywowało wirusa, który jest na sprzęcie medyków - mówi w rozmowie z tvn24.pl jeden z lekarzy pracujący w placówce.

- Tu mamy katastrofę, chaos i kompletny brak działania, żeby sobie z nim poradzić - dodaje.

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Władze szpitala: Nie byliśmy przygotowani

Jak wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl wiceprezes szpitala Łukasz Skrzeczyński, "brakuje personelu medycznego" i trzeba "przesuwać kadrę pomiędzy różnymi oddziałami". Sytuację pogarsza fakt, że ok. jednej trzeciej pracowników poszło na zwolnienia chorobowe. Wiceprezes podkreśla, że pracownicy nie byli przygotowani na to, że będą musieli zajmować się zakażonymi pacjentami, bo do tego miały być przeznaczone szpitale jednoimienne.

Przedstawiciel szpitala tłumaczył też przed kilkoma dniami w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", są "ogromne problemy, aby znaleźć dla nich miejsce", a szpitale "odmawiają przyjęcia chorych". Część pacjentów już przeniesiono, pozostało ich jednak nadal ok. 30.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w czwartek, że przekaże radomskiemu szpitalowi 500 profesjonalnych i 5 tys. zwykłych masek oraz 500 kombinezonów. "Gazeta Wyborcza" podała, że placówka otrzyma też siedem urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji.

Na całym Mazowszu stwierdzono do tej pory ponad 1,4 tys. przypadków zakażeń koronawirusem.

Więcej o:
Komentarze (57)
W radomskim szpitalu niemal 200 zakażeń. Połowa to personel. "Mamy katastrofę i chaos"
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 22 razy 20

  Czy zakażonych w radomskim szpitalu Szumowski włączył już do swojej statystyki?

 • junk92508

  Oceniono 19 razy 19

  W wielu innych szpitalach to samo...

  W głośnej Łomzy pisowski dyrektor co przyjechał niedawno po dymisji poprzedniczki już ma koronawirusa...

 • metaxo

  Oceniono 18 razy 18

  Kacza Bolanda - państwo z gówna i tektury. Psychopata steruje swoimi kukiełkami.

 • kiwdu53

  Oceniono 14 razy 14

  Coś w tym Radomiu nie halo - z lotniskiem afera, a ze szpitalem kaplica > tylko ludzi szkoda.

 • romulus fan

  Oceniono 16 razy 14

  Panie Szumowski jest takie ladne powiedzenie" musztarda po obiedzie" . Tak personel medycxny nie musi byc badany chyba ze będzie mial objawy. Proponuję chorych przenosić na poczte albo w pobliże skrzynek pocztowych....

 • cxubmsqq1

  Oceniono 18 razy 14

  Zaraz, zaraz, przeciez w calej Polsce nie ma na ten moment nawet 6000 zakazen??? Wg. jak najbardziej .... 'rzetelnych' statystyk niejakiego Szumowskiego! A tu, w jednym tylko szpitalu, jest ich az 200?

  Poniewaz Szumowski nie moze mnie zakneblowac (jak zrobil to z lekarzami stosujac tzw. model chinski) podziele sie z forumowiczami prosta matematyka (szkola podstawowa, chociaz po pisowskich reformach moze jest to dopiero wymagane na maturze...).

  Ano Radom, okolo 200 000 ludzi - zakladam, iz jest tam tylko jeden szpital, oraz wszyscy zakazeni sa w tym wlasnie szpitalu, wiec 200 przypadkow. Mnoze obie liczby przez 5 i wychodzi 1000 zachorowan na milion mieszkancow. Czyli okolo 36 000 zachorowan w Polsce, prawda? Proste mnozenie, Szumowski? Nawet Matka Boska, ktorej powierzyles sluzbe zdrowia, to potrafi!

  Ale wg. twoich, potwornie zaklamanych danych mamy w Polsce raptem 6000 zachorowan.... Hmm, to grzech, Szumowski tak klamac, grzech - do spowiedzi, klamco!

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 13 razy 13

  "Sytuację pogarsza fakt, że ok. jednej trzeciej pracowników poszło na zwolnienia chorobowe."
  Przecież to było do przewidzenia. Zamknęli szkoły to wiadomo że ktoś tymi dziećmi musi się w jakiś sposób opiekować.
  No, ale do tego to trzeba myśleć.

 • pemu

  Oceniono 13 razy 13

  Żadne statystyki tego nie pokażą!!

 • Wojciech Joński

  Oceniono 11 razy 11

  Krótko mowiąc jesteśmy naprawdę świetnie przygotowani na okoliczność epidemii. Szkoda gadać !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX