Wybory prezydenckie 2020. Szef PKW: Przepisy muszą zagwarantować, że wynik będzie urzeczywistniał wolę narodu

Do budzącego kontrowersje prawa dotyczącego majowych wyborów prezydenckich odniósł się szef Państwowej Komisji Wyborczej. - Obowiązujące w państwie przepisy muszą zagwarantować, że reguły rywalizacji politycznej będą jasne i równe dla wszystkich, a wynik wyborów będzie urzeczywistniał wolę narodu - napisał w oświadczeniu.

W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą majowe wybory prezydenckie mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Nowe przepisy dają marszałek Sejmu możliwość zmiany terminu wyborów w stanie epidemii. Ustawą zajmie się teraz Senat.

"PKW nie uczestniczy w procesie stanowienia prawa"

Przeprowadzanie wyborów w czasie epidemii budzi wiele kontrowersji. Odniósł się do tego przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. W piątek pojawił się komunikat, w którym możemy przeczytać, że "wybory to moment, w którym suweren może się wypowiedzieć i zdecydować, w czyje ręce powierzy swoje losy". Jak podkreśla PKW, "w demokratycznym państwie wybory to nie tylko głosowanie, to skomplikowany mechanizm, w którym uczestniczą zarówno wyborcy, kandydaci, jak i organy administracji publicznej organizujące proces wyborczy".

Proces ten, z uwagi na swoje znaczenie i złożony kształt, musi opierać się na jasnych i jednoznacznych normach wyprowadzanych wprost z Konstytucji. Obowiązujące w państwie przepisy muszą zagwarantować, że reguły rywalizacji politycznej będą jasne i równe dla wszystkich, a wynik wyborów będzie urzeczywistniał wolę narodu. Dla realizacji tego celu prawo wyborcze musi być stabilne, w szczególności proces jego modyfikacji nie może budzić żadnych wątpliwości prawnych

- napisał Sylwester Marciniak. Jak dodał, do Komisji wpłynęły liczne pisma od jednostek samorządu terytorialnego, komitetów wyborczych, organizacji i obywateli.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że jako organ powołany do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego jest zobowiązana do działania na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. W szczególności Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, iż nie uczestniczy w procesie stanowienia prawa, albowiem ta kompetencja przysługuje wyłącznie władzy ustawodawczej, sprawowanej – z mocy art. 95 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – przez Sejm i Senat

- czytamy na oficjalnej stronie PKW. Sylwester Marciniak poinformował również o wystąpieniu do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o ustalenie zasad bezpieczeństwa, które będą stosowane w trakcie wyborów.

Zobacz wideo Czy przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju jest bezpieczne?
Więcej o:
Komentarze (66)
Wybory prezydenckie 2020. Szef PKW: Przepisy muszą zagwarantować, że wynik będzie urzeczywistniał wolę narodu
Zaloguj się
 • jan.zaprawa

  Oceniono 30 razy 24

  Akcję głosuj za seniora, sąsiada i każdego kogo kartę do głosowania uda ci się przechwycić uważam za oficjalnie rozpoczętą. Życzę udanych łowów. Wygrywa ten kto przechwyci więcej kart. :)

 • tempa-dzida2

  Oceniono 29 razy 23

  Dajcie spokój.
  Albo mówimy o WYBORACH albo o hucpie jakiejś ??

 • polakadam

  Oceniono 30 razy 22

  Czasy się zmieniły. Dzisiaj przepisy muszą zagwarantować, że wynik wyborczy będzie urzeczywistniał wolę karaczana a nie narodu.

 • norman67

  Oceniono 16 razy 14

  Weźmy pały, pogońmy szaloną kaczkę z Żoliborza zanim nas pozabija.

 • ajg62

  Oceniono 22 razy 14

  Tzw "wybory" mają jeden cel to "Genialny plan Kaczynskiego" - w wyborach korespondencyjnych - każdy poda swój PESEL podpisze się i zagłosuje - w ten sposób władza będzie wiedzieć kto jest jaki sort . Ponieważ nie będzie tajności wyborów władza sobie stworzy „bazę danych: drugiego sortu .Drugi sort nie dostanie pracy lub zostanie z niej wyrzucony a dzieci i wnuki nie dostaną się na studia . Takiego genialnego posunięcia nie było nawet za komuny Bieruta i Gomołki.
  Przychodzi dobrze przygotowany kandydat do pracy urzędzie państwowym lub samorządowym lub firmie będącej własnością państwa a pierwsze pytanie kadrowca będzie : czy brał pan udział w wyborach i głosował na prawdziwego patriotę ? Po odpowiedzi "pozytywnej" kadrowiec odpowie - no sprawdzimy , sprawdzimy bo "wicie rozumicie " taki mamy przykaz żeby przyjmować tylko pierwszy sort obywateli .
  Ci zresztą którzy nie głosowali tez nie będą mieli lekko bo PIS będzie podejrzewał ich o nie sprzyjanie „dobrej zmianie” i bojkot . Tak czy owak ci co nie głosowali na maliniaka będą mieli prze..sr..ne .

 • rts44

  Oceniono 16 razy 14

  Co tu komentować jak pis ma w dudzie prawo i konstytucję i robi co chce przy biernej postawie ogłupionego narodu

 • stanislaw50

  Oceniono 15 razy 13

  Szanowni członkowie Państwowej Komisji Wyborczej, czy Państwo nie zauważyliście, że w chwili obecnej kampanie wyborczą prowadzi tylko jedyny kandydat Pan Andrzej Duda, który podpisał Ustawę o przyznaniu DWÓCH MILIARDÓW ZŁOTYCH na TVPiS zamiast na leczenie chorych Polaków na raka ???
  I ta TVPiS w zamian bardzo troskliwie eksponuje jego każde słowo ...
  O jakiej równości więc tu mowa ????
  Kto iw jaki sposób zagwarantuje tajność tych wyborów ???
  Naruszona jest zasada BEZPOŚREDNIOŚCI - nie wiem czy glosy obywateli ze wskazaniem na innego kandydata niż DUDA zostaną policzone uczciwie ???
  Kto i w jaki sposób to zagwarantuje ???
  W poprzednich wyborach Jarosław KACZYŃSKI i jego świta wymyślili urny wyborcze przezroczyste, myśleli nawet o kamerach w lokalach wyborczych, wymyślili dwa składy komisji, kwestionowali wybory korespondencyjne- wystąpienie Krystyny Pawłowicz, a obecnie co ????

 • niko8472

  Oceniono 17 razy 13

  "...wynik wyborów będzie urzeczywistniał wolę narodu..."

  Nie narodu a obywatela. Kaczyńskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX